Aranżacja ogrodu nie należy do zadań najłatwiejszych. Nierzadko borykamy się z problemem roślin światłolubnych, które nie chcą rosnąć w cieniu drzew. Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy sprawdź, jakie rośliny lubią zacienienie i wilgoć, by Twój ogród tętnił życiem i tworzył zgraną kompozycję roślinną.

W każdym ogrodzie znajdą się miejsca niesprzyjające uprawie roślin. Prawdziwym wyzwaniem są tereny wilgotne i zacienione, na których urosną tylko odporne gatunki. Inne nie poradzą sobie ze względu na gnicie korzeni – ich pędy wyciągają się, liście karleją, a kwiaty nie chcę się rozwijać.

Warto wiedzieć jakie byliny i kwiaty chwalą sobie trudne warunki, utrudniony dostęp do światła słonecznego, za to nadmiar wody. Jednak wybierając je musimy pamiętać, że różne gatunki mogą mieć też różne wymagania w stosunku do podłoża. Niektóre z roślin preferują gleby żyzne i próchnicze, które charakteryzują się kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynem pH – do nich należy większość paproci, skimmia, hortensja.

Inne gatunki oczekują natomiast podłoży wapiennych lub zasadowych, jak języcznik zwyczajny, kokoryczka wielkokwiatowa, obrazki, a jeszcze inne wolą miejsca niezbyt żyzne (kokornak). Jest też grupa roślin tolerancyjnych na rodzaj podłoża, które poradzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych (np. funkia, tawułka Arendsa, tojeść).

Stanowiska wilgotne i zacienione są odpowiednie m.in. dla funkii, brunnery wielkolistnej, żurawki, fiołka wonnego, tawułki Arendsa, konwalii majowej, turzycy cienistej i epicedium.

Więcej na temat aranżacji ogrodu przeczytasz na Muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments