Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (7 czerwca) do niedzieli (9 czerwca).

Joga na trawie – bezpłatne zajęcia jogi dla każdego

W czerwcu w każdą niedzielę o godz. 19:00 na terenie wąwozu za lokalem Przestrzeni Dobra będzie można wziąć udział w praktykach Jogi na trawie. Nie trzeba być zaawansowanym w praktyce jogi, wystarczy uśmiech i własna mata. Sesje jogi trwają 1h.

Jutro będzie nasze | Kino CK

„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z kobiet, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.

Projekcje: 31.05 / piątek / godz. 17.30, 1.06 / sobota / godz. 19.00; 2.06 / niedziela / godz. 19.00. Ceny biletów: 15/18 zł.

Jubileusz 100 lecia SP2

W ten piątek Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego będzie obchodzić swoje stulecie powstania. W ramach tego wydarzenia zaplanowano na godz.10 uroczystą mszę świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Od godz. 13:30 na terenie szkoły odbędzie się festyn dla całej społeczności szkolnej. W trakcie uroczystości będzie możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej, a także przejrzeć kroniki szkolne, które zobrazują życie szkoły na przestrzeni lat. Imprezie będzie towarzyszyć wystawa “wspomnienie ze szkolnych lat” oraz wystawy malarstwa autorstwa Agnieszki Mędrek, Grażyny Nóżki oraz Jolanty Zdanowicz.

3 zlot bolkomaniaków

Miłośnicy Ceramiki Bolesławieckiej w ten weekend będą mogli powiększyć swoje zbiory. W sobotę i niedzielę w Magazynie Centralnym Manufaktury Bolesławiec odbędzie się 3 zlot bolkomaniaków. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00. Na odwiedzających czeka kobaltowy bazarek podczas którego będzie można sprzedać zalegającą w szafce ceramikę lub wymienić ją na nowe sztuki ceramiki. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach na kole garncarskim. Zapisy pod nr tel. 81-307-77-77. Warsztaty dostępne w godz. 11:30 i 14:30. Więcej szczegółów na wydarzeniu na Facebook’u organizatora.

Eko Piknik 2024

Po raz kolejny nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Eko Piknik. Wydarzenie w tym roku jest niejako połączeniem Pikniku i 50-leciem powstania Zalewu Zemborzyckiego. To już czwarta edycja tego wydarzenia, organizowanego przez MOSiR “Bystrzyca”, która po raz kolejny zadba o przyrodę nad Zalewem, a przy okazji spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi oraz zgarnąć atrakcyjne nagrody. Eko Piknik rozpocznie się 8 czerwca o godz. 10:00. Uczestnicy akcji zostaną wyposażeni przez naszych partnerów w rękawiczki ochronne oraz worki do zbiórki odpadów. Ich zadaniem będzie zebranie odpadów zanieczyszczających tereny wokół Zalewu Zemborzyckiego wzdłuż wschodniego brzegu oraz przybrzeżny las.

Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji. Będą gry i konkursy organizowane przez naszych Partnerów, będą także pokazy i prezentacje rozwiązań ekologicznych stosowanych przez lubelskie firmy i instytucje. Impreza potrwa do godz. 14:00.

Festyn rodzinny z MOSiR Lublin

W niedzielę nad Zalewem, obok Słonecznego Wrotkowa odbędzie się Festyn rodzinny z MOSiR Lublin. Od godz. 13:00 w programie między innymi: animacje, zabawy, gry i konkursy dla całych rodzin, dmuchańce, warsztaty artystyczne, kącik malucha, joga na trawie i wiele innych. Od godz. 17:00 zaplanowane jest ognisko oraz koncert Grzegorza Janczaka. Na miejscu dostępne będą leżaki, ale organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą kaców. Wstęp bezpłatny.

Sianokosy

W najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie odbędą się sianokosy. Wydarzenie rozpocznie się o 11.30 wprowadzeniem – klepaniem kosy na babce w sektorze Wyżyna Lubelska. Następnie o 12.00 kosiarze przejdą do sektora Powiśle, gdzie odbędzie się pokaz prac – m.in. koszenia, grabienia czy przewracania siana. Oprócz możliwości ujrzenia na własne oczy tych zajęć gospodarskich będzie można oczywiście zobaczyć podstawowe narzędzia rolnicze wykorzystywane w czasie sianokosów.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy

Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych

Przed nami XIV edycja Festynu „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych” łączącego edukację historyczną i kulturalno-społeczną, który odbędzie się w dniu w niedzielę (9 czerwca) na placu Litewskim. Start o godz. 11.

Poznaj etnografię Lubelszczyzny | Cykl wykładów dr hab. Marioli Tymochowicz

W piątek w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Poznaj etnografię Lubelszczyzny”, podczas którego będzie omawiane wiejskie budownictwo gospodarcze, przemysłowe i użyteczności publicznej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00, bilety w cenie 5 zł/os dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl

W Krainie Ghibli: Narzeczona dla kota | Kino CK

Haru jest nieśmiałą licealistką z głową w chmurach – wiecznie spóźnia się do szkoły, gubi rzeczy i wzdycha do chłopaka, który nie zwraca na nią uwagi. Pewnego dnia nastolatka ratuje życie kotu, któremu grozi potrącenie przez samochód. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwierzę przemawia ludzkim głosem, dziękując jej za pomoc. Ocalonym kotem jest bowiem nie kto inny jak książę Lune, syn Kociego Króla. Za dobry uczynek dziewczyna zostaje nagrodzona mnóstwem prezentów oraz zaskakującą propozycją małżeństwa – z wdzięczności koty chcą wydać Haru za następcę tronu.

Projekcje: 8.06 / sobota / godz. 11.00

Ceny biletów: 15/18 zł / bilet rodzinny: 25 zł (dziecko + opiekun).

Nigel Kennedy “Spiritual Connection” w CSK

Nigel Kennedy ma renomę jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Brytyjski wirtuoz skrzypiec wraz ze swoim zespołem wystąpi z programem „Spiritual Connection”.

Jest to retrospektywny projekt, w którym Kennedy przedstawia wachlarz swojej ulubionej muzyki, w tym m.in. kompozycje własne, utwory Bacha, a także autorskie aranżacje kompozycji autorstwa Krzysztofa Komedy i Ryuichiego Sakamoto.

Jego artystyczne przedsięwzięcia łączą świat muzyki klasycznej, jazzu, rocka i muzyki popularnej. Jest jednym z najważniejszych światowych twórców, odzwierciedlających współczesne trendy przenikania się różnych stylów.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19:00 w Centrum Spotkania Kultur. Bilety do nabycia w kasie CSK oraz https://bilety.csklublin.pl od 99 zł.

Piknik Funesco

Piknik Funesco odbędzie się w sobotę (8 czerwca) przy ul. Nałęczowskiej 73 w Lublinie. Rozpoczęcie o godzinie 12. Wstęp wolny. Na uczestników czeka strefa relaksu, a w niej plaża z leżakami, siatkówka plażowa, napoje, popcorn i wiele innych. Przygotowano też strefę zabaw dla dzieci, m.in.: dmuchaną zjeżdżalnię, kącik zabaw i kolorowanek, czy bańki mydlane. O dobrą zabawę najmłodszych zadbają animatorki do malowania buziek i robienia tatuaży. Będą też różne pokazy, uczestnicy zobaczą naprawę odprysków i usłyszą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Sposób na Alcybiadesa / Teatr Osterwy

Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku rozgrywa się na szkolnych korytarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami.

Jak odwlec sprawdzian z polskiego? Jak przetrwać historię i chemię? Każdy nauczyciel ma swoją piętę achillesową, słabość, którą wystarczy poznać, a potem realizować Sposób na Alcybiadesa. Akcja przedstawienia Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostaje przeniesiona do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel. To właśnie oni próbują zdobyć sposób na historyka zwanego Alcybiadesem i powstrzymać szalone edukacyjne zapędy ciała pedagogicznego.

REPERTUAR

7 czerwca (piątek), godz. 9:00 i 11:30

8 czerwca (sobota), godz. 16:00 | SPEKTAKL RODZINNY

9 czerwca (niedziela), godz. 16:00

CENY BILETÓW

20 zł – 85 zł

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

Kino Perła

W piątek na terenie Browaru Perła rozpocznie się 13 edycja Plenerowego Kina Perła. Na piątek zaplanowano pokaz filmu “Barbie”. W sobotę organizatorzy zaplanowali projekcje filmu Chleb i Sól w reżyserii Damiana Kocura. Niedzielny cykl rozpocznie film Wejście Smoka. Od godz. 19:00 będzie można skorzystać z baru kinowego, a projekcja jest zaplanowana na godz. 21:00. Wstęp wolny.

Pokaz na fontannie

Przed nami kolejny miesiąc z pokazami na fontannie multimedialnej. Nowością w harmonogramie będzie krótki spot poświęcony staraniom Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, który poprzedzi pokazy.

7 czerwca (piątek) – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie

8 czerwca (sobota) – Czarcia Łapa, Wydarzenia Kulturalne

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się w piątek o godz. 19:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21:00.

Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 25 zł (bilet normalny), studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy), dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego). Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Wystawa „Atena” | Scena w Budowie 2024

Wystawa „Atena” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim wystawy jest wątek lub postać pochodząca z mitologii starożytnej.

Inspiracją edycji w 2024 roku została Atena, bogini zaliczana do panteonu najważniejszych bogów Greckich rezydujących na Olimpie. Według podań mitologicznych Atena to bogini mądrości, sztuki i sprawiedliwej wojny, pełniąca funkcję opiekunki miast oraz patronki herosów. Zarówno mity o Atenie, jak i przedstawienia jej samej są obecne w sztuce od wieków, aż do dnia dzisiejszego.

Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych.

Wystawa jest dostępna w CSK w Galerii Wystaw Czasowych +1 od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 18:00. Wstęp bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments