Sprawdzą, czy lubelscy studenci mają problem ze wzrokiem. Badania zostaną zorganizowane pomiędzy 15 maja a 30 czerwca na czterech lubelskich uczelniach. Wydarzenie objęliśmy naszym patronatem.

Badanie będzie miało na celu wykrycie i ocenę postępu krótkowzroczności i innych zaburzeń widzenia wymagających pilnej diagnostyki i leczenia okulistycznego wśród studentów Politechniki Lubelskiej, UMCS, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Przyrodniczego.

Badania wzroku będą odbywać się w budynkach uczelni. Na czym będą polegać? – Na badaniu ostrości wzroku przenośnymi tablicami Snellena w oku prawym i lewym oraz badaniu refrakcji autorefraktometrem bezkontaktowym SVS producenta Welch Allyn. Wyniki badań będą wprowadzone do zaprojektowanej do tego celu aplikacji. Bezpośrednimi efektami programu będą zdiagnozowanie wad wzroku oraz innych zaburzeń widzenia, oraz pozyskanie aktualnych i szczegółowych informacji o częstości występowania krótkowzroczności i innych wad wzroku wśród studentów. Pozyskane dane kliniczne posłużą do napisania publikacji naukowej – wyjaśniają pomysłodawcy projektu.

Badanie będzie przeprowadzone przez Zespół Badawczy składający się z członków Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie. Zespół ten posiada już cenne doświadczenie w organizowaniu takich badań – pierwsza edycja projektu została już zorganizowana w roku akademickim 2021/2022 na UM w Lublinie.

– W 2022 przebadaliśmy 451 osób, z czego 33,1% miało wady refrakcyjne, zaś 27,17% krótkowzroczność. Wyniki badania zostały już zaprezentowane na konferencji naukowej ,,Lublin International Medical Congress” oraz aktualnie powstaje na ich podstawie publikacja naukowa – dodają organizatorzy akcji.

Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem będą sprawować prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prof. dr hab. n med. Anna Matysik-Woźniak (Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej)

Badania będą organizowane pomiędzy 15 maja a 30 czerwca, przez minimalnie 4 tygodnie. – Zakładamy także możliwość ponowienia akcji badań na uczelniach ZUL w semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024, do końca roku 2023. Jako że w zeszłym roku udało się przebadać 451 osób, zakładamy że w tym roku uda się zbadać minimalnie 1000, zaś liczymy na liczbę do 3 000 osób – informuje Zespół Badawczy Projektu.

Fot. Zdjęcie poglądowe/ Pexels

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments