„Baza” przy ul. Długiej 88 to piąte już miejsce na mapie Lublina, które będzie wspierać rozwój aktywności młodych. Funkcjonuje jako przestrzeń młodzieżowa pod opieką Fundacji Strefa Dorastania.

– W ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży otwieramy kolejne przestrzenie, które są odpowiedzią na oczekiwania młodych osób w naszym mieście. Co ważne, powstają one w różnych częściach Lublina, a potrzeba takich miejsc jest często zgłaszana podczas spotkań z mieszkankami i mieszkańcami w ramach Planu dla Dzielnic. Tak było w przypadku dzielnicy Kośminek. Cieszę się, że tworzymy unikatową w skali kraju sieć młodzieżowych miejsc, które współpracują z samorządem i ze sobą wzajemnie, a prowadzone są przez organizacje pozarządowe – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Przestrzeń młodych powstała w ramach otwartego konkursu ofert na stworzenie, realizację i ewaluację otwartych miejsc dla młodzieży ogłoszonego przez Miasto Lublin. Zorganizowano ją w oparciu o wypracowane wspólnie z młodzieżą standardy, które są wdrażane we wszystkich miejscach powstałych w efekcie rozstrzygnięcia konkursów.

„Baza” w dzielnicy Kośminek jest przestrzenią prowadzoną przez Fundację Strefa Dorastania i stanowi kontynuację dotychczasowej aktywności organizacji, ale w innej formule. Oferuje wspólną strefę do aktywności integracyjnych oraz cichy pokój, w którym można nagrywać podcasty, wyciszyć się, odrobić lekcje, czy poczytać książkę. Działania programowane są tworzone ze szczególnym uwzględnieniem zdiagnozowanych potrzeb, charakterystycznych dla dzielnicy i jej najbliższego otoczenia. „Baza” będzie czynna od poniedziałku do piątku, a w weekendy według potrzeb. Godziny otwarcia pozostają elastyczne, zgodne z oczekiwaniami młodzieży.

– Nowe przestrzenie zapewniają przede wszystkim miejsce na działania młodzieży. Warto jednak podkreślić, że powstaje też sieć współpracujących ze sobą youthworkerów, organizacji pozarządowych oraz zespołów młodzieżowych budowanych przy każdej takiej przestrzeni – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W najbliższych dniach młodzi zagrają w kultowe gry oraz zabawy, a nawiązywaniu nowych znajomości pomogą warsztaty kulinarne. Powstanie również wspólny kolaż ukazujący młodzież z Kośminka.

– Już od ponad 3 lat docierają do nas młodzi z całego Lublina. Nasza przestrzeń to miejsce przede wszystkim do nawiązywania relacji. Przez ten czas stworzyliśmy naszą rodzinę aktywnych młodych ludzi. „Baza” to miejsce otwarte na pomysły, na nowe osoby, na wspólne odkrywanie świata. Rozwijamy talenty oraz podejmujemy wyzwania. Można u nas wziąć udział w warsztatach, pograć w planszówki, poznać nowych ludzi, odpocząć, poczytać, można się realizować lub po prostu pobyć – mówi Aleksandra Borzęcka, prezeska Fundacji Strefa Dorastania.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments