12 maja odbędzie się czwarta edycja Biletu do teatru za gorsze. Dokładnie 300 gorszy. Akcja zorganizowana jest w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego.
W tym roku do akcji włączyło się 100 teatrów publicznych na terenie całej Polski. Z tańszych biletów można skorzystać aż w 39 miastach. W Lublinie 5 teatrów zaangażowało się w wydarzenie. Akcja „Bilet do teatru za 300 groszy” finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Jak wziąć udział w akcji
Akcja dzieje się równolegle we wszystkich miastach. Żeby skorzystać z promocyjnej ceny należy kupić bilet 12 maja w kasie teatru. Nawet, jeżeli szkuta odgrywana będzie w późniejszym dniu, bilety sprzedawane będą 12 maja. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc, ani zakupu przez internet. Jedna osoba może kupić jedynie dwa bilety na jeden spektakl. Spektakle będą ogrywane przez cały tydzień do 19 maja.
Co zobaczymy
12 maja grane będą spektakle w czterech z lubelskich teatrów:
- Teatr im. H. Ch. Andersena – „Proszę słonia” – godz. 16.00
Sztuka na postawie książki Ludwika Jerzego Kern o tym samym tytule. Opowiada historia chłopca, który nie mógł urosnąć urosnąć i porcelanowego słonia, który rośnie w zawrotnym tempie i do tego zaczyna mówić. Jest to pełna przygód historia dla najmłodszych.
- Teatr im. Juliusza Osterwy – „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” – godz. 19.00
Satyryczny obraz młodego pokolenia Polaków odwiedzających turystycznie Ukrainę. Próba rozprawienia się z licznymi polskimi stereotypami na temat Ukraińców. Spektakl ukazuje relacje między obydwoma narodami.
- Teatr Muzyczny – „WinyLOVE Story” – godz. 18.00
Komedia z porcją naprawdę dobrej muzyki. Pełna humoru historia miłosna maturzystki i młodego marynarza dopełniona polskimi utworami z lat 60. jest propozycją idealną wręcz na spokojny wieczór.
- Teatr Stary – „Szukaj w snach” – godz. 18.00
Poruszający koncert piosenek dla dzieci Natalii Kukulskiej, przy akompaniamencie Marka Napiórkowskiego. Klimatyczne kołysanki śpiewane na żywo trafią do każdego niezależnie od wieku.
19 maja w Lublinie grany jest jeden spektakl:
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN – „Sztukmistrz z Lublina” – godz. 18.00
Sztuka jest adaptacją najsłynniejszej książki I. B. Singera. Opowiada historię lublinianina magika, iluzjonisty Jaszy Mazura. To opowieść o poszukiwaniu Boga, swojego miejsca na świecie, upadku oraz o rozdzierającej samotności odczuwanej w tłumie.
Wracając z teatru…
Jak co roku wydarzeniu towarzyszy Spacerownik Teatralny. Jest to projekt, który od 2015 roku ma na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat dzieł polskiego teatru. Jest to ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu. W Lublinie przygotowane zostały dwie trasy: krótsza prowadząca od Teatru Apollo przy ul. Peowiaków do Teatru letniego Zofii Broniec przy ul. Niecałej oraz dłuższa – od Kaplicy Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim do Centrum Kultury przy. ul. Peowiaków.
Szczegóły lubelskich tras Spacerownika dostępne pod adresem: http://www.spacerownikteatralny.pl/miasta/lublin