19 tysięcy książek, tysiące audiobooków, zbiorów specjalnych i nowoczesna przestrzeń – w budynku dawnej Karczmy Słupskiej powstanie Bioteka, nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Rozwiązania mają ułatwiać korzystanie z biblioteki osobom z niepełnosprawnościami.

– Mieszkańcy Lublina należą do najbardziej rozczytanych i najczęściej korzystających z bibliotek mieszkańców dużych miast w Polsce, dla których stały kontakt z książką jest bardzo ważny, a MBP w Lublinie znajduje się w ogólnopolskiej czołówce bibliotek dokonujących zakupu nowości wydawniczych – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Bioteka znajdzie się w 421 metrowym budynku przy Al. Racławickich 22 w przestrzeniach po dawnej Karczmie Słupskiej. – Obecne budynki filii przy ul. Poniatowskiego i Braci Wieniawskich nie sprzyjają korzystaniu z bibliotek osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Teraz ci czytelnicy otrzymają łatwy dostęp do książek – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor MBP.

Przestrzeń nowej biblioteki będzie nawiązywać do zieleni położonego w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. – Nasze ostatnie realizacje to przestrzenie funkcjonalne i nowoczesne, doceniane przez architektów z całej Polski. Mamy nadzieję, że ta przestrzeń powtórzy ten sukces – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent miasta.

– Proste jasne formy, surowość materiału, zielenie i brązy, jasne proste meble. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której czytelnik będzie czuł się znakomicie i nie będzie chciał stąd wychodzić – dodaje dyrektor.

Termin zakończenia robót przypada na koniec tego roku. W przyszłym będą prowadzone prace związane z umeblowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni. Bioteka powinna być gotowa w lecie 2020 roku.

Fot. Aleksandra Szyszko

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments