Od soboty (20 czerwca) zniesiona zostaje dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej. Dyspensa była udzielona osobom chorym, na kwarantannie oraz tym, którzy czuli strach przed zakażeniem koronawirusem w kościele.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej podjęli decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Od soboty dyspensy zostaną zniesione we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią COVID-19.

W związku z obowiązującymi dotąd limitami w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli gdzie usiąść w kościele, bo limit wynosił jedna osoba na 15 mkw. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali dyspensy od udziału we mszy świętej bezpośrednio w kościele. Obecnie, gdy zakażeń jest mniej i obostrzenia są luzowane biskupi podjęli decyzję, aby udział we mszy niedzielnej i świątecznej był obowiązkowy.

Świętami nakazanymi w Polsce poza niedzielami jest uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments