Znienawidzony poniedziałek, przygnębienie z powodu braku słońca czy może słynny Blue Monday? Podpowiadamy, jak poprawić sobie samopoczucie w ten uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku.

Za oknem smutny widok – szarość, mróz i resztki rozdeptanego śniegu. Dni są ciągle krótkie i pochmurne. Nie można się dziwić, że czujemy się przygnębieni i bez energii. Na dodatek z każdej strony jesteśmy bombardowani informacją, że dziś wypada najbardziej depresyjny dzień w roku – Blue Monday. Czy ten najsmutniejszy dzień faktycznie istnieje i jak radzić sobie z zimowym spadkiem samopoczucia?

Skąd ten termin

Termin Blue Monday wymyślił w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall. Opracował nawet algorytm matematyczny, na podstawie którego można obliczyć stan naszej kondycji psychicznej tego dnia. Datę najbardziej przygnębiającego dnia w roku wyznaczył na podstawie trzech składowych. Wziął pod uwagę czynniki ekonomiczne – zbliżający się termin płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi, meteorologiczne – krótki dzień oraz niskie nasłonecznienie i psychologiczne – świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych. Dołączył do nich jeszcze poziom motywacji, wysokość wynagrodzenia oraz poczucie konieczności podjęcia działań. Dzięki niemu terminem najbardziej depresyjnego dnia w roku nazywamy obecnie trzeci poniedziałek stycznia.

Wzór zaproponowany przez Arnalla od samego początku określany jest jednak mianem pseudonauki, gdyż czynniki, które na niego się składają są trudne do zmierzenia. Ponadto kilka lat po naukowym odkryciu Arnalla, Ben Goldacre, redaktor naukowy The Guardian przeprowadził śledztwo dziennikarskie i wykazał, że „Blue Monday” to tylko chwyt marketingowy, za wymyślenie którego zapłaciła Agencja PR. Owa agencja działając na zlecenie biura podróży Sky Travel poprosiła naukowca o pomoc w wyliczeniu dnia, w którym najlepiej zarezerwować wycieczkę. Co warto podkreślić po kilkunastu latach od wprowadzenia wzoru na Blue Monday jego twórca sam uznał, że teoria jest szkodliwa i w 2018 roku postanowił ruszyć z kampanią #StopBlueMonday obalającą mit, który stworzył.

Szewski poniedziałek

Mimo, że badania oraz wymyślony przez brytyjskiego psychologa wzór na obliczenie Blue Monday okazały się nieprawdą, to jednak początek roku faktycznie bywa dla nas wszystkich trudnym okresem. Krótkie, pochmurne dni, mróz i brak słońca mogą sprawić, że dopadnie nas przygnębienie i złe samopoczucie. Mamy wtedy ochotę zakopać się pod kołdrą i zapaść w sen zimowy. Poza tym nikt nie lubi poniedziałków, kojarzą się nieuchronnie z końcem weekendu i wcześniejszą pobudką. Jak przeżyć ten dzień? Mamy dla was kilka pomysłów, które pomogą wam zachować dobry nastrój.

Popraw sobie humor

  1. Ruch – podczas aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny czyli hormony szczęścia, tak potrzebne nam dzisiejszego dnia. Nie musicie koniecznie ruszać na siłownię, może to być krótki spacer na świeżym powietrzu, albo taniec w domu do ulubionej muzyki.

  2. Dieta – tu nie chodzi o żadne odchudzanie, ale o dostarczenie organizmowi witamin, szczególnie wit. D, której potrzebujemy w okresie niedoboru słońca. Dlatego ważne żeby zadbać o porcję warzyw oraz ryb na naszym talerzu. Natomiast słodki smak owoców pomoże zapomnieć o chandrze.

  3. Sen – dobry sen ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, powinniśmy spać około 7 godzin, chociaż dokładne zapotrzebowanie na sen może się różnić u każdego
    z nas. Przed pójściem spać spróbujcie na chwilę otworzyć okno w sypialni i ją przewietrzyć – świeże powietrze sprzyja zasypianiu.

  4. Przyjemności – sprawcie sobie odrobinę przyjemności, niezależnie czy będzie to relaksująca kąpiel z olejkami, czytanie książek czy słuchanie ulubionej muzyki. Jeżeli uwielbiacie słodycze – mały deser albo kawałek czekolady tego dnia będzie uzasadnionym cheat mealem i pozwoli odgonić chmury.

  5. Światło – w okresie zimowym odczuwamy jego niedobór. Panujący półmrok często wprawia nas w przygnębienie. Dlatego rozjaśnijcie swoje wnętrza, zapalcie lampki
    lub świeczki, szczególnie te zapachowe mają dodatkowy, kojący wpływ na nasze zmysły.

  6. Kolor – kiedy za oknem szaro dodajcie sobie energii kolorowym dodatkiem do garderoby albo mieszkania. Nie musi być to nic wielkiego, szal albo poszewki na poduszki zdziałają cuda. Najbardziej ożywiają kolory: żółty, pomarańczowy, różowy i czerwony, kojące działanie wykazuje natomiast zielony, niebieski i fioletowy.

  7. Unikaj samotności – nie odmawiajcie znajomym, którzy zapraszają was na wyjście. Przebywanie w gronie przyjaciół zbawiennie wpływa na samopoczucie.

  8. Hygge/Koselig – Skandynawowie mają swoje sposoby na poczucie szczęścia
    i zadowolenia. Od pewnego czasu świat oszalał na punkcie skandynawskich, minimalistycznych filozofii szczęścia, które opierają się na celebrowaniu drobnych, codziennych czynności, jak np. popołudniowe czytanie książki z kubkiem kakao
    albo ulubionej herbaty w ręku. My polecamy herbatę parzoną z wiórkami kokosowymi i laską wanilii oraz kojącą muzykę w tle do dobrej lektury.

  9. Bądź Offline – przyznajemy, w dzisiejszych czasach praktycznie nie da się wyłączyć na cały dzień, ale spróbujcie chociaż na kilka godzin. Zamiast przesuwać palcem po ekranie smartfona możecie w tym czasie zrobić coś przyjemnego dla siebie, pograć w planszówki ze znajomymi, albo iść na spacer.

  10. Zajmij umysł – możecie na przykład wprowadzić drobne zmiany w swoim otoczeniu, uporządkować biurko w pracy lub zmienić dodatki w sypialni. Te drobne zmiany zajmą wasze umysły i pozytywnie wpłyną na samopoczucie.

Mamy nadzieję, że mimo atakującego z każdej strony poglądu o najbardziej depresyjnym dniu w roku oraz niesprzyjającej dzisiaj pogody zdecydujecie się wykorzystać nasze sposoby na lepszy nastrój i pokonacie Blue Monday.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments