Ponad 4 tys. uczniów lubelskich szkół rozpocznie 4 maja zdawanie egzaminu dojrzałości. Mimo panującej epidemii matury odbędą się w zaplanowanym terminie, ale zdających obowiązywać będzie reżim sanitarny. Również wynikiem epidemii jest ograniczenie zakresu tegorocznych egzaminów.

Do matur przystąpi 4630 abiturientów z 40 szkół prowadzonych przez Miasto Lublin: 21 liceów dla młodzieży, 1 liceum specjalnego, 1 liceum dla dorosłych, 15 techników dla młodzieży, 2 techników specjalnych. Wśród nich jest 3632 tegorocznych absolwentów oraz 998 osób, które ukończyły szkołę w poprzednich latach.

– W czasie trwania matur wybrani pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania pełnić będą dyżur. Ma to na celu wsparcie dyrektorów szkół w organizacji przeprowadzenia egzaminów – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Przygotowywanie do matur przebiegało w  trudnych warunkach nauki zdalnej. W związku z tym ich zakres został ograniczony. Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz uzyskać w nich co najmniej 30% punktów.

W tym roku nie ma również obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ani przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego. Oczywiście, uczniowie mają prawo do rozszerzenia zakresu egzaminu maturalnego, jeśli na przykład wymagają tego warunki rekrutacji na wybrany kierunek studiów i zdecydowana ich większość zdaje egzaminy z kilku przedmiotów.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

fot. Zdjęcie archiwalne/ Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments