Fot. facebook.com/Pawel.Adamowicz

Paweł Adamowicz walczy o życie. Prezydent Gdańska przeszedł operację w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku po tym, jak podczas gdańskiego finału WOŚP został zaatakowany nożem przez napastnika. Adamowicz był reanimowany na scenie, potem przewieziono go do szpitala. 

Operacja prezydenta Gdańska trwała pięć godzin. – Pacjent przeżył. Urazy były bardzo ciężkie: poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny. Bardzo prosimy, żebyście wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego – poinformował w nocy dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. leczniczych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. – Operacja była niezwykle skomplikowana, przetoczono 41 jednostek krwi. Jego stan jest bardzo, bardzo ciężki.

Następny komunikat szpitala ma zostać przekazany przed godz. 12. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o oddawanie krwi dla prezydenta. Jak podaje Centrum, chodzi zwłaszcza o krew grupy 0RhD – (minus).

– W imieniu prezydenta Adamowicza, który jest aktywnym krwiodawcą prosimy o ten gest solidarności. – czytamy apel na stronie Urzędu Miasta Gdańsk.

Brutalny atak poruszył nie tylko mieszkańców Trójmiasta. Wyrazy oburzenia i przerażenia wydarzeniami w Gdańsku oraz wsparcia dla prezydenta Adamowicza i jego rodziny spływają z całego kraju i świata. Lubelscy politycy i samorządowcy również wyrażają stanowcze potępienie napaści oraz nadzieję, że Paweł Adamowicz wróci do zdrowia.

– Jestem wstrząśnięty atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zawsze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej finał były czasem radości i dobra. Teraz brak mi słów na to, co się stało w Gdańsku. Mam nadzieję, że lekarze uratują zdrowie i życie prezydenta Adamowicza – napisał na twitterze Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– Panie Prezydencie, trzymam za Pana kciuki. To straszne, bezsensowne i niezrozumiałe. Mniej wyrozumiałości dla wszelkich przejawów przemocy – napisał Krzysztof Komorski, radny wojewódzki i były wiceprezydent Lublina.

Życzenia powrotu do zdrowia przekazał też Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Władze samorządowe województwa lubelskiego zdecydowanie potępiają brutalny atak na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Atak szaleńca mógł dotknąć każdego samorządowca, każdego z nas … Życzymy Pawłowi Adamowiczowi szybkiego powrotu do zdrowi – napisał.

W poniedziałek o godz. 18 na placu Łokietka w Lublinie planowana jest akcja solidarności z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. – Spotkajmy się, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby wyrazić swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy razem, wszyscy bez względu na poglądy polityczne – piszą organizatorzy akcji.

Joanna Jarosz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments