W niedzielę (13 stycznia) podczas finału WOŚP w Gdańsku prezydent miasta, Paweł Adamowicz, został kilkakrotnie ugodzony nożem. Okoliczności tragicznego zajścia są nadal wyjaśniane przez policję. Nożownik, który wtargnął na scenę podczas zamkniętej imprezy prawdopodobnie przedostał się przez tłum ochroniarzy dzięki plakietce „Media”. Prezydent, reanimowany jeszcze na scenie, trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie ok. 2 nad ranem pomyślnie przeszedł operację. Niestety, jego stan jest bardzo poważny.

Prezydentowi przetoczono ponad 20 litrów krwi, ale potrzeba więcej jednostek. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaapelowało do mieszkańców o oddawanie krwi dla Adamowicza. Dotychczas udało się pobrać ponad 40 litrów od zaniepokojonych mieszkańców. W akcję włączają się także kolejne miejscowości w całej Polsce.

Także w Lublinie można oddawać krew dla prezydenta nadmorskiego miasta. Pożądana grupa to 0 RhD-, choć jak zapewnia Paweł Filip z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, krwi nigdy za wiele, bez względu na grupę. Jeśli jednak chcecie przeznaczyć ją dla prezydenta Gdańska, wystarczy zgłosić ten fakt przy poborze.

– Już wczesnym rankiem pojawiła się u nas osoba, która wskazała, że oddaje krew konkretnie dla pana Pawła Adamowicza. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy noszą się z zamiarem oddania krwi, by odwiedziły nasze centrum. Jeśli krwiodawca zadeklaruje, że jego krew ma zostać przekazana dla pana Adamowicza, niezwłocznie prześlemy transport do centrum w Gdańsku, z którym współpracujemy od wielu lat – wyjaśnia kierownik RCKiK w Lublinie.

W Lublinie krew możecie oddać tutaj:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Ul. Żołnierzy Niepodległej 8

Pon., śr., pt. 7:00-13:30, wt., czw. 7.00-17:00, sb. 7.30-11;30

  • Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Aleje Racławickie 23

Pon.-pt. 7:30-15:05

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments