W środę (4 grudnia) w auli uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS odbyło się spotkanie z polskimi podróżnikami i blogerami “Busem Przez Świat”, którzy kolorowymi busami odwiedzili już ponad 60 państw.
Karol i Ola Lewandowscy to nie tylko doskonali podróżnicy, ale także autorzy filmów i książek podróżniczych. W środę przyjechali do Lublina, żeby przedstawić najnowsze wydanie, które pojawiło się w ich kolekcji „Droga 66”.
– Wszystkie historie o popularnej amerykańskiej Drodze 66 to bujda. Opowieści zawarte w filmach wcale nie opisują tej drogi tak jak jest naprawdę. Nie jest ona prosta, jak na zdjęciach w internecie, ani równo wyasfaltowana. Nie jest też możliwe rozpędzić się na niej i wylądować w Wielkim Kanionie, ponieważ Droga 66 kończy się 200 km od kanionu – mówił Karol Lewandowski podczas spotkania.
W swojej książce podróżnicy postanowili opowiedzieć historię Drogi 66 i historię swojej przeprawy przez nią. – To była ciekawa przygoda. Największym zaskoczeniem było spotkanie Polaka, który z uśmiechem na ustach przywitał nas i gorąco uściskał – usłyszeli uczestnicy podczas projekcji krótkiego filmu z wyprawy.
– Jako pierwsi zaczęli korzystać z tej drogi emigranci z Oklahomy, którzy chcieli dostać się do Kalifornii. To była droga przez mękę. Samochody tonęły w piachu, błocie, ludzie byli wykończeni – wspominała Ola.
Lata świetności Drogi 66 przypadły na lata 50. ubiegłego wieku, kiedy zaczęli korzystać z niej turyści. – Długa podróż, samochody które dużo palą i ciągle się psują wymusiły powstanie przy drodze, w równych odstępach co jakiś czas stacji paliw, sklepów, moteli i pomocy mechaników – tłumaczy Karol. – Niestety gdy powstała krótsza droga, autostrada, którą łatwiej i przyjemniej podróżować po stanach, życie przy Drodze 66 umarło – dodaje.
Autostrady, które powstały po to, by ułatwić turystom przejazd po kraju omijały wszystkie miasteczka i cały biznes zlokalizowany przy znanej kiedyś Drodze 66. – Ludzie, którzy tam mieszkali i pracowali stracili sens życia – przyznaje podróżnik.
Więcej o sławnej amerykańskiej Drodze 66 przeczytacie w nowej książce Oli i Karola Lewandowskich „Droga 66”, która już jest w sprzedaży.
Fot. Aleksandra Szyszko
1Zobacz galerię zdjęć