Carnaval Sztukmistrzów – święto nowego cyrku i kultury ludycznej zbliża się wielkimi krokami. Od 28 do 31 lipca w Lublinie wystąpią artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej, aby zaprezentować spektakle i pokazy. W tym roku będzie kilka płatnych spektakli, na które już możecie kupić bilety.

To już 13. edycja festiwalu, podczas której artyści cyrkowi znów w pełnej krasie opanują ulice i place Lublina. Nie zabraknie również spektakli w namiocie cyrkowym i licznych atrakcji przenoszących na chwilę widzów w niezwykły świat wspólnego świętowania.

Częścią Carnavalu są spektakle sceniczne odbywające się w namiocie cyrkowym i na deskach scen widowiskowych. Na scenie będziemy mogli obejrzeć najciekawsze propozycje cyrkowej sceny europejskiej. Czwórkę niepoważnych klaunów z Czech – załogi Squadra Sua w spektaklu „Across” oraz przewrotny spektakl „SoliloqueS” Compagnie Singulière z Francji.

W tym roku wśród programu zamkniętego bogato reprezentowana będzie scena polska, głównie dzięki premierowym pokazom laureatów konkursu Incydent polski, który wspiera polskich artystów cyrkowych. Konkurs powstał pod skrzydłami Carnavalu Sztukmistrzów. Premiery sceniczne zaprezentują aerialistka Marta Mądry ze spektaklem „Ex–Libris”, a żongler Tomasz Piotrowski przedstawi pokaz pt. „Ciii…”. Premierę lubelską będzie miał też spektakl „Epitafium Błazna” w wykonaniu wrocławskiego kolektywu Kejos. Piotr Sikora w namiocie na Błoniach zaprezentuje się z wesołą i zarazem wzruszającą propozycją familijną „Boy: Looking for a friend.

Nie zabraknie także czegoś tylko dla dorosłych o mocnych nerwach – duet Circus Side Show w spektaklu pt. „Twisted Sisters” zabierze Was w brawurową wycieczkę do świata Freak Show.

Płatne spektakle to tylko część tegorocznej festiwalowej oferty. W programie znajduje się ponad dwadzieścia spektakli ulicznych, występy buskerów, koncerty, warsztaty, a także liczne atrakcje dla widzów w każdym wieku.

Bilety można nabyć przez aplikację Going.

Spektakle płatne

Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” (POLSKA)

„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego, klaunady i cyrku współczesnego inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. Kolektyw Kejos to grupa artystów, która w swojej pracy skupia się na wykorzystaniu technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi.

Kiedy: 28 lipca, godz. 19.00 i 29 lipca godz.18.00

Gdzie: Błonia pod Zamkiem – Namiot Cyrkowy
Dla kogo: dorośli i dzieci 8+

Czas: 60 minut

Cena: 20 zł

Squadra Sua „ACROSS” (CZECHY)

Pięciu klaunów wyrusza w podróż z punktu A do punktu B. A może z B do A, lub, jak kto woli,
z C przez nieskończoną liczbę punktów X? To wędrówka, którą często odbywamy po naszych wewnętrznych światach. Ale bez względu na to, jak często zbaczamy z trasy, zawsze czeka na nas jakaś nowa opowieść.

Kiedy: 28 lipca, godz. 20.30 i 29 lipca, godz.19.30

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie – Sala Widowiskowa

Dla kogo: dorośli i młodzież 15+

Czas: 45 minut

Cena: 30 zł

Circus Side Show „Twisted Sisters” (POLSKA/NIEMCY)

Zora van der Blast i holenderska księżniczka zniszczenia – Princess Tweedle Needle –
to makabryczny duet utalentowanych i cudownie przerażających artystek cyrkowych, które
w wykwalifikowany sposób łamią wszelkie zasady. Podczas tego show można spodziewać się wszystkiego – od seansów akrobatycznych po absurdalne żarty.

Kiedy: 29 lipca 2022, godz. 22.00
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem
Czas: 45 min
Cena: 20 zł

La Compagnie Singulière „SoliloqueS” (FRANCJA)

Kolektyw Singulière podejmuje, wraz z projektem „SoliloqueS”, inicjatywę bardzo osobistą
i zaangażowaną w politykę w pełnym tego słowa znaczeniu. Porusza temat miejsca jednostki w grupie i nawiązuje w sposób wnikliwy i dosadny do życia w społeczeństwie i w szerszym kontekście życia na naszej planecie.

Kiedy: 30 lipca, godz. 20.00 i 31 lipca, godz. 17.00

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie – Sala Widowiskowa

Dla kogo: dorośli i dzieci 10+

Czas: 70 minut

Cena: 30 zł

Piotr Sikora „Boy: Looking for a friend” (POLSKA)

Familijna opowieść o przyjaźni, odwadze i lodach czekoladowych. Na jaką odwagę należy się zdobyć, by uratować tych, których się kocha? Czym właściwie jest samotność? Czy na pełnym morzu da się używać telefonu stacjonarnego? Na te pytania odpowie sam „Boy”. Artysta zaprasza nas w niesamowitą podróż do jego walizki – do podróży w głąb serca i wyobraźni!

Kiedy: 30 lipca, godz. 16.00 i 31 lipca, godz. 18.00

Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych

Czas: 60 minut

Cena: 20 zł

Tomasz Piotrowski „Ciii…” (POLSKA) – laureat konkursu Incydent polski – premiera

„Ciii…” to żonglerska próba zwizualizowania trudów, z jakimi spotyka się nowo upieczony rodzic. Doświadczenie balansu między poświęceniem a spełnieniem. To konfrontacja społecznych oczekiwań z własnymi celami.

Kiedy: 30 lipca, godz. 18.00 i 31 lipca, godz. 20.00

Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: dorośli i młodzież 16+

Czas: 40 minut

Cena: 20 zł

Marta Mądry „Ex–Libris” (POLSKA) – laureatka konkursu Incydent polski – premiera
Spektakl ten zrodził się z miłości do dwóch pozornie odległych dziedzin – cyrku i literatury. Jest to subtelnie abstrakcyjna opowieść o tym, co teksty i zawarte w nich słowa mogą nam przekazywać
i jak wpływają na nasze historie.

Kiedy: 30 lipca, godz. 20.00 i 31 lipca, godz. 16.00

Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem

Dla kogo: dorośli i młodzież 12+

Czas: 25 minut

Cena: 20 zł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments