Dbanie o włosy wydaje się proste: myjemy włosy szamponem, suszymy, czeszemy i układamy, ale nawet włosy zdrowe, błyszczące i gęste, czasem zaczynają łamać się, wypadać, puszyć i przetłuszczać. Dzieje się tak przez błędy w pielęgnacji włosów. Mogą one powodować, że nawet najlepsze kosmetyki nie spełnią swojej roli na sto procent. Sprawdź jak uniknąć splątanych, matowych i suchych włosów!

Nietrafiony wybór kosmetyków

Odnalezienie odpowiedniego produktu często odbywa się metodą prób i błędów. Jednak, gdy masz problemy z włosami, takie jak suchość, łupież czy wypadanie, zajrzyj po odpowiednie kosmetyki do apteki, zamiast drogerii.

Pamiętaj, że niewłaściwe lub zbyt częste stosowanie niektórych produktów nawilżających lub regenerujących może prowadzić do efektu wręcz odwrotnego niż oczekiwany, a włosy będą się puszyły, sklejały i przesuszały.

Sposób mycia włosów

Wchodzisz pod gorący prysznic i włosy na całej długości oblewasz szamponem? To duży błąd. Do mycia wystarczy letnia, nie za gorąca woda. Podczas ciepłej kąpieli lub prysznica i tak wytworzy się wystarczająco dużo pary wodnej, która delikatnie otworzy łuski włosa, dzięki czemu substancje z kosmetyków przenikną głębiej. Odżywkę do włosów nakładaj na dolne partie włosów i końcówki. Użycie jej na skórę głowy może powodować ich obciążenie i oklapnięcie. Na koniec użyj chłodniejszej wody do spłukania kosmetyków, zamkniesz w ten sposób łuski włosa.

Zbyt częste mycie

Włosy mają tendencję do przetłuszczania, więc myjesz je częściej? W ten sposób wymywasz codziennie substancje natłuszczające włosy i produkcja łoju się zwiększa, a włosy przetłuszczają się coraz szybciej. Dodatkowo mycie włosów z reguły wiąże się z suszeniem suszarką oraz stylizacją, a to nie poprawia kondycji włosów. Jeśli dotyczą Cię problemy z przetłuszczaniem się włosów można próbować rozwiązać je za pomocą kosmetyków i suplementów zawierających biotynę.

Kołtuny

Jeżeli masz suche włosy o rozdwojonych końcówkach, to mogą się z nich tworzyć kołtuny, szczególnie podczas mycia. Żeby temu zapobiec rozczesz włosy przed myciem, a w jego trakcie nie skręcaj ich ani nie zgniataj. Suchych włosów nie powinno się też czesać na mokro, gdyż są wtedy bardzo podatne na uszkodzenia. Jeśli włosy po wysuszeniu będą splątane, rozczesujemy je od końcówek, przesuwając szczotkę ku górze, kołtuny rozplątując palcami.

Niewłaściwe suszenie włosów

Z włosami mokrymi i wilgotnymi należy obchodzić się delikatnie, żeby ich nie uszkodzić i nie połamać. Tarcie ręcznikiem prowadzi do poplątanych włosów oraz często kołtunów. Często popełnianych grzeszkiem, wynikającym z porannego pośpiechu, jest suszenie włosów gorącym powietrzem, które rozchyla łuski włosów, co powoduje ich matowienie oraz wysuszanie. Jeszcze gorsze jest prostowanie włosów wilgotnych za pomocą prostownicy, nie rób tego nawet, jeżeli bardzo spieszysz się z wysuszeniem i stylizacją włosów.

Niedobór witamin i minerałów

Gęste, mocne i błyszczące włosy to w dużym stopniu zasługa witamin z grupy B, witaminy A, witaminy D, biotyny, czyli witaminy H oraz żelaza i cynku. Niedobory można uzupełniać jedząc bogate w witaminy i minerału produkty lub przyjmować je w postaci suplementów.

Ignorowanie złej kondycji włosów

Jeśli stosujesz wszystkie powyższe rady, a włosy nadal są suche i wypadają, może być to sygnał problemów zdrowotnych. Warto wspomnieć o tym podczas wizyty u lekarza. Możesz również poszukać porady specjalisty od zdrowych włosów – trychologa.

Więcej na ten temat przeczytasz na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments