Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

0
141

Zakup własnego domu lub mieszkania to poważna inwestycja, wiążąca się zazwyczaj z koniecznością kredytowania na wiele lat. Nic więc dziwnego, że wiele osób, oprócz radości z własnego „em”, czuje obawy związane z tak dużą transakcją.

Jeśli planujesz kupić własne lokum w Lublinie, w poniższym artykule znajdziesz garść wskazówek. Dzięki nim zakup z pewnością okaże się nieco prostszy, a Ty poczujesz się pewniej i bezpieczniej.

Poszukiwanie idealnego mieszkania

Szukając lokum dla siebie, warto obejrzeć przynajmniej kilka różnych nieruchomości. To pozwoli Ci porównać różne lokale i wybrać mieszkanie najlepiej odpowiadające potrzebom Twoim i Twoich bliskich. Szeroki wybór ogłoszeń z mieszkaniami znajdziesz w internecie na polecanych portalach z nieruchomościami. Na przykład, serwis Adresowo.pl – Mieszkania w Lublinie zawiera aktualne oferty lokali o różnej powierzchni, z rynku pierwotnego i wtórnego, wśród których z pewnością znajdziesz propozycje warte obejrzenia.

Stan prawny mieszkania

Jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie, jest jego stan prawny. Koniecznie sprawdź zatem informacje dotyczące praw przysługujących do danej nieruchomości. To szczególnie istotne w przypadku lokali kupowanych „z drugiej ręki”. Dowiedz się zatem, komu przysługują prawa do mieszkania, a także jakiego rodzaju są to prawa, np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy też prawo własności. Niedopilnowanie tych kwestii może spowodować w przyszłości wiele kłopotów i niedogodności.

Przeczytaj również: Lublin jako miasto możliwości. Przegląd rynku nieruchomości

Sprawdź również, czy osoba, z którą chcesz zawrzeć umowę, jest faktycznym właścicielem mieszkania, czy też pełnomocnikiem właściciela. W drugim przypadku osoba ta musi posiadać pełnomocnictwo we właściwej formie oraz z odpowiednim zakresem upoważniającym do sprzedaży lokum. Poproś o numer księgi wieczystej nieruchomości, aby sprawdzić w niej niezbędne dane.

Obciążenia hipoteki

Ważną kwestią jest szczególnie sprawdzenie obciążeń hipotecznych. W księdze wieczystej w dziale czwartym znajdziesz informacje na temat tego, czy dany lokal jest obciążony hipoteką, a jeśli tak, to na jaką kwotę i z jakiego tytułu.

Stan zameldowania w lokalu

Kolejny istotny punkt to zaświadczenie o stanie zameldowania w mieszkaniu. Tego rodzaju dokument powinien dostarczyć Ci właściciel lokalu, ale możesz też samodzielnie udać się do urzędu gminy, aby go uzyskać. Upewnij się też, czy lokum, które Cię interesuje, nie jest przedmiotem współwłasności, a jeśli taka sytuacja ma miejsce, sprawdź koniecznie, czy pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na sprzedaż danego lokum.

Uregulowanie należności przez byłego właściciela

Jeśli nabywasz dom albo mieszkanie z rynku wtórnego, dowiedz się, czy były właściciel uregulował wszystkie opłaty dotyczące nieruchomości. Dla pewności zażądaj dołączenia do umowy dokumentu wystawionego np. przez urząd gminy, wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię czy zakład energetyczny z tytułu niezalegania z płatnością czynszu, rachunków za wodę, śmieci, prąd czy gaz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments