Co to jest badanie per rectum? (wideo sonda)

0
844

Czy wiesz, że rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn? Mimo to często bywa lekceważony. Nowotwór prostaty rozwija się powoli, a powstające guzy mogą być wyczuwalne dopiero po 10 latach. Jakie są przyczyny i objawy? Jak można temu zapobiec?

Rak prostaty jest nowotworem złośliwym. W Polsce częściej występuje tylko rak płuc. W 2005 roku nowotwór prostaty rozpoznano u ponad 7000 mężczyzn, a liczba zmarłych sięgała blisko 3600.

Dlaczego mężczyźni lekceważą ten problem? Często, ze względu na fakt, że dotyczy bardzo czułej dla panów sfery. Większość z nich lekceważy też pierwsze objawy i do lekarza udają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana.

Skąd bierze się nowotwór?

W dużej mierze rak prostaty uwarunkowany jest genetycznie. Jeśli chorował tylko jeden członek rodziny ryzyko jest dwukrotnie wyższe, jeśli dwaj – wzrasta ono aż jedenastokrotnie.

W pierwszej fazie choroby nowotwór ogranicza się tylko do prostaty, z czasem jednak zaczyna naciekać, co pociąga za sobą pojawienie się przerzutów. Te najczęściej diagnozowane są w węzłach chłonnych oraz narządach odległych, zwłaszcza w kościach.

Objawy raka prostaty

Do najczęstszych objawów należy częste oddawanie moczu, także w nocy, trudności z oddawaniem moczu i wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza.

W osób, które zmagają się już z chorobą występują przede wszystkim krwiomocz, uczucie pieczenia przy oddawaniu moczy, bóle w podbrzuszu, nietrzymanie moczu i zaburzenia wzwodu.

Badania

W wykryciu raka prostaty pomaga badanie stężenia PSA. Jeżeli jest ono podwyższone, może to świadczyć nie tylko o nowotworze, ale również o zapaleniu stercza.

Pojawiające się w naszej sondzie badanie per rectum u mężczyzn pozwala ocenić dno pęcherza moczowego nasieniowody, pęcherzyki nasiennie, gruczoł krokowy i opuszek prącia. U kobiet wykorzystywane jest w diagnostyce chorób tylnej powierzchni macicy, górnego odcinka pochwy, jajników, szyjki macicy, zagłębienia maciczno-odbytniczego, a także w badaniu główki płodu u kobiet ciężarnych.

Jest to krótkie, rutynowe badanie, które wykonuje się w profilaktyce takich nowotworów jak rak prostaty, rak odbytu i rak jelita grubego. Dlatego tak ważna jest nasza świadomość o możliwości przebadania się w bezbolesny sposób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments