Czarny Mnich w Teatrze Starym. Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

0
275

Spektakl „Czarny Mnich” powraca do październikowego repertuaru Teatru Starego. Spektakl będziemy mogli zobaczyć 20 października o godzinie 18:00 i 20:00 oraz 21 października o godzinie 18:00 i 20:00.

„Czarny mnich” to spektakl na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa w tłumaczeniu Danuty Kułakowskiej. W rolach głównych zobaczymy Katarzynę Krzanowską, Jana Peszka i Błażeja Peszka, który jest jednocześnie reżyserem spektaklu. Muzykę stworzył Wojtek Kiwer.

Czarnego Mnicha” Antoni Czechow napisał w 1893 roku w swoim domu w wiosce Melichowo. Podobno cierpiał wtedy na bezsenność i lęki urojone. W jednej z takich nocy wyśnił albo zobaczył postać czarnego mnicha wędrującego przez niekończące się pola i długo nie mógł się z tej wizji otrząsnąć. Opowiadał o niej bratu, analizował na wszystkie sposoby. Zainteresował się psychiatrią jako nauką pomocniczą literatury. Kiedy opowiadanie było gotowe, pokazał je Aleksemu Suworinowi, wydawcy czasopisma “Nowoje Wriemia”, ale z zastrzeżeniem, że wydrukuje je w bardziej elitarnym “Chudożniku”.

Bohaterem opowiadania jest młody magister, dobrze zapowiadający się uczony Andrej Wasilicz Kowrin spędzający wiosnę i lato w Borisowce, posiadłości swojej przyjaciółki Tani i jej ojca Jegora Siemonowicza. Wszyscy są tu szczęśliwi: stary liczy na małżeństwo młodych, Tania podkochuje się w Andreju, Andrej uczy się i dużo czyta. Dręczy go jednak pewna ezoteryczna legenda o mnichu, którego miraż wędruje przez pustynię, okrąża całą ziemię, jego obraz odbija się nawet w kosmicznej pustce. Próbując ją zrozumieć, doczeka się nocnej wizyty starego mnicha, będzie z nim prowadził rozmowy o nieśmiertelności i sławie, sensie życia i docieraniu do prawdy. Mnich oznajmi mu, że jest wybrańcem, geniuszem, który odmieni świadomość ludzi.

Bilety na spektakl można nabyć w kasie Teatru Starego lub na stronie internetowej instytucji w cenach: 70 zł (normalne) i 50 zł (ulgowe) – I tura, 50 zł (normalne) i 35 zł (ulgowe) – II tura, 35 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe) – III tura. Miejsce stojące można nabyć w cenie 20 zł.

Fot. Teatr Stary

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments