159 respiratorów dla dorosłych, 20 respiratorów neonatologicznych, 73 respiratory transportowe – tak przygotowane są szpitale w naszym województwie na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem. 

– Mamy dwa zespoły ratownictwa medycznego w Lublinie i dwa w Zamościu, a po jednym w Białej Podlaskiej i Chełmie. Wykonują one działania wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem – zaznacza Piotr Matej, dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej w Urzędzie Marszałkowskim. I dodaje, że w każdym z nich powstały też zespoły, które pobierają próbki lub transportują próbki do badań pacjentów objętych kwarantanną.

W województwie lubelskim działa 18 szpitali, jednak znaczący udział w walce z koronawirusem mają te, które posiadają oddziały zakaźne.

– Jest to Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie dla dorosłych i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z oddziałem zakaźnym dla dorosłych w Białej Podlaskiej. Te szpitale na chwilę obecną dysponują ponad 70 miejscami, zajętych jest już 35 – tłumaczy Piotr Matej.

W najbliższym czasie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie zostanie zaopatrzony w dodatkowe 20 łóżek dla małych pacjentów oraz w 30 łóżek dla dorosłych. Szpital w Chełmie otrzyma ich 50.

– Dodatkowo mamy do dyspozycji 2720 tak zwanych łóżek ostrych. To te, którymi możemy wesprzeć szpitale w każdej chwili – dodaje dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments