W sobotę (15 września) o godz. 20 zostanie oficjalne podniesiona krata bronna na Bramie Krakowskiej. Prezentacja jest częścią dwudniowego wydarzenia o nazwie „Deptak Kultury”, które w dniach 15 i 16 września odbędzie się na lubelskim deptaku.
Przy specjalnej oprawie artystycznej, grze świateł, muzyce dawnej i udziale lubelskich grup rekonstrukcyjnych krata bronna zostanie na nowo oddana Bramie Krakowskiej i mieszkańcom Lublina. W wydarzeniu wezmą udział: Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”, Zespół Werblistów, Sbandieratori Belriguardo – Historyczna Żonglerka Flagami. Krata bronna będzie kolejną atrakcją turystyczną obrazującą mieszkańcom i turystom dawny system obronny Starego Miasta.
W ramach wydarzenia „Deptak Kultury”, w sobotę, w godz. 18.00-22.00, na placu Łokietka, odbędzie się retro potańcówka. Łukasz Jemioła wraz z zespołem postarają się zabrać mieszkańców Lublina w podróż do dwudziestolecia międzywojennego za sprawą piosenek takich autorów, jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy Władysław Szpilman. Muzycy przeniosą nas do czasów, kiedy jazz był muzyką do tańca. Zespół wystąpi w składzie: Łukasz Jemioła (gitara i śpiew), Urszula Czerniak (kontrabas), Michał Iwanek (piano), Tomasz Deutryk (perkusja), Krzysztof Pachla (saksofon altowy) i Artur Jargiłło (trąbka). Koncert będzie promował nowo wydaną płytę „Retro na żywo”, której współproducentem jest Miasto Lublin.
W niedzielę, w godz. 15.00-22.00, na lubelskim deptaku pojawią się bohaterowie wolności:Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Idzi Radziszewski. Poruszać się będą bryczką konną, ale bez użycia koni. W przestrzeni miasta zagra także Lublin Street Band – dziesięcioosobowa orkiestra zarażająca pozytywną dawką jazzowo-funkowej energii. Jazz, funk, szalone improwizacje, autorskie kompozycje i zupełnie nowe aranżacje standardów jazzowych i numerów znanych z filmów gangsterskich w zawodowym wykonaniu to najmocniejsze strony bandu. Moc instrumentów dętych porwie każdego!
Wydarzenie odbywa się w ramach lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.
Fot. Ewelina Krzykała