Wraz z nowym rokiem szkolnym ruszyła kolejna edycja programu profilaktycznego wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci. W badaniach udział wezmą uczniowie klas II lubelskich szkół podstawowych. Miasto corocznie przeznacza na ten cel 100 tys. zł.

– Problemy ze wzrokiem dotykają coraz młodszych uczniów i są czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób okulistycznych. Prowadzone w ramach naszego programu nieinwazyjne badania okulistyczne pozwolą na wczesne zdiagnozowanie problemów ze wzrokiem u dzieci i co ważne, wdrożenie odpowiedniego leczenia w okresie, w którym efekty kliniczne są najlepsze. Już od wielu lat poprzez realizowane działania, chcemy też zwiększać, wśród rodziców i opiekunów prawnych dzieci oraz kadry pedagogicznej szkół, świadomość na temat występowania wad wzroku u dzieci oraz potrzeby ich wczesnego diagnozowania i leczenia – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Udział w programie umożliwia wykonanie dodatkowej kontroli wzroku poza terminami badań bilansowych i sprawdzenie ostrości widzenia, widzenia barw i ustawienia gałek ocznych. Badanie wykonane w szkole może przyczynić się do wczesnego wykrycia nieprawidłowości i ich korekty, a jednocześnie daje szansę na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Rodzice otrzymują informację o wynikach badań, a w przypadku wykrycia wady wzroku propozycję dalszego postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Podmioty lecznicze wyłoniono w drodze otwartego konkursu ofert. Program realizowany jest w szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej przez pielęgniarki szkolne. Aby dziecko było uczestnikiem programu wystarczy pisemna zgoda rodzica.

Program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych realizowany jest w Lublinie od 2015 roku. W tym czasie przebadano łącznie ponad 11 tys. lubelskich uczniów. Tegoroczna edycja potrwa w lubelskich szkołach do połowy listopada.

Źródło: Miasto Lublin

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments