Diana Kasoro od wielu lat mieszka w Lublinie. Jej mama jest Polką, a tata pochodzi z Ugandy. W lutym dziewczyna będzie walczyć o tytuł Miss Egzotica 2019.

Miss Egzotica to konkurs dla Polek o egzotycznej urodzie, których rodzice (lub jeden z rodziców) pochodzą z innego kraju, ale przybyli do Polski, zamieszkali tu, podjęli pracę i założyli rodziny. Projekt pokazuje Polskę jako kraj atrakcyjny pod względem gospodarczym, edukacyjnym, czy kulturowym dla innych narodów. Z drugiej strony uzmysławia, że Polki reprezentują nie tylko typowy „słowiański” typ urody. Tegoroczna edycja odbędzie się 10 lutego o godz. 18 w C.H Blue City w Warszawie.

Diana Kasoro to mieszkanka województwa lubelskiego. Jako małe dziecko wraz z rodzicami mieszkała na Mazowszu. Kiedy skończyła 9 lat, państwo Kasoro przenieśli się w okolice Lublina. Mama jest Polką, a tata pochodzi z Ugandy z miasta Fort Portal.

– Historia moich rodziców jest bardzo ciekawa. Oboje poznali się w Warszawie na studiach. Tata wygrał stypendium na Politechnice Warszawskiej. Gdy kończył studia poprzez znajomych poznał moją mamę, wtedy pierwszoroczna studentkę zootechniki na Uniwersytecie Warszawskim. Moja mama ze swoim temperamentem dzikiego kota (stąd moje imię plemienne Abwoli) uchwyciła za serce mojego tatę – uśmiecha się Diana Kasoro.

Przesłaniem projektu Miss Egzotica jest walka z dyskryminacją, wyrównanie szans osobom o innym kolorze skóry, propagowanie kosmopolitycznej postawy, przedstawienie Polaków jako obywateli świata, propagowanie postaw proekologicznych, solidarność z krajami Trzeciego Świata.

– Zainteresowałam się konkursem po rozmowie z narzeczoną mojego przyjaciela. Klaudia, obecna Vice Miss Egzotica wiedziała, że w pewnym momencie sporo pozowałam do zdjęć i podsunęła mi pomysł, żebym pojechała do Warszawy i wzięła udział w castingu. Udałam się tam z przyjaciółką, nie licząc na to, że dostanę się do kolejnego etapu. Ku mojemu zaskoczeniu, przeszłam dalej i w tegorocznym konkursie będę walczyć o koronę – mówi Diana Kasoro.

Zwłaszcza, że jak zaznacza Diana, problem z brakiem tolerancji wśród ludzi wciąż istnieje. Liczy na to, że taki konkurs pomoże przełamywać bariery i edukować ludzi. – Przykre sytuacje dotyczące mojego koloru skóry spotykały mnie na ulicy ze strony ludzi w każdym wieku. To znacznie obniżyło moją samoocenę. Z czasem jednak negatywne głosy ucichły i spotyka mnie coraz więcej życzliwości – cieszy się dziewczyna.

O PROJEKCIE

Fundacja Miss Egzotica wspiera edukację dzieci, przedsiębiorczość, prowadzi promocję dorobku kulturalnego regionów polskich i społeczności lokalnych w kraju i za granicą. Za przesłanie i ideę projekt został odznaczony Medalem Europejskim, tytułem – Ambasador Polskiej Gospodarki, statuetką – Lider Multikultury. Honorowi Ambasadorowie Miss Egzotica to: Omenaa Mensah, Aleksandra Szwed, Patricia Kazadi, Kyss Major, Byron Cox, Ene Onuh, Anna Kalata, Davina Revees, Weronika Marczuk, Robert Burneika, Mariusz Pudzianowski, Michał Piróg.

Organizatorzy konkursu wydali książkę „Wybieram Polskę”, której motywem przewodnim jest projekt Miss Egzotica. Motywem przewodnim jest obserwacja zmian dokonujących się w Polsce, Europie i na świecie. Na tle problemów globalnych pokazano indywidualne przypadki, osoby, historie, osiągnięcia, trudności i sukcesy.

Fot. Natalia Znamierowska (2)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments