Wiele poradników zaleca picie wody z cytryną zaraz po przebudzeniu. Przypisuje się jej liczne zdrowotne właściwości. A jak jest naprawdę? Sprawdzamy, które z nich są prawdziwe i jakie korzyści może nam dać picie wody z cytryną o poranku.

Przygotowanie wody z cytryną jest banalnie proste. Do szklanki wody wyciskamy sok z połówki cytryny i mieszamy. Dozwolone są różnego rodzaju dodatki, np. miód, mięta, cynamon czy imbir. Wśród amatorów cytrynowej wody są zarówno zwolennicy picia zimnego, jak i ciepłego napoju. Prawdopodobnie temperatura wody nie ma jednak żadnego zauważalnego wpływu na właściwości napoju.

Najlepiej wodę z cytryną pić rano, tuż po przebudzeniu, ok. pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Korzystny wpływ na organizm zauważymy po ok. dwóch tygodniach regularnego picia. Szklanka wody z cytryną dostarcza jedynie 9 kcal i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C w 25%. To smaczny napój i alternatywa dla czystej wody.

Korzyści zdrowotne potwierdzone naukowo:

  • Sok z cytryny jest źródłem flawonoidów – związków o charakterze przeciwutleniaczy, które chronią DNA i białka komórek ciała przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Dzięki temu mogą zmniejszać ryzyko nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu krążenia.

  • Flawonoidy z cytryny wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę, dzięki czemu uczestniczą w prewencji cukrzycy.

  • Woda z cytryna pomaga pozbyć się kamieni nerkowych, dzięki zawartości kwasu cytrynowego. Związek ten zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych.

  • Woda z cytryną doskonale nawadnia organizm. Napój może być nawet nieco skuteczniejszy niż sama woda, ponieważ zawiera od niej więcej elektrolitów. Aby uzupełnić niedobór płynów w organizmie po nocy, warto sięgać rano po wodę z cytryną.

  • Woda z cytryną wspomaga odchudzanie, ponieważ jej picie powoduje uczucie sytości i pełności. Gdy żołądek jest zapełniony, mniej dotkliwie odczuwamy głód.

  • Woda z cytryną wspomaga również trawienie. Duża ilość wypitych płynów wspomaga przesuwanie się pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego. Sok z cytryny może przyspieszać wydzielanie żółci, dzięki czemu tłuszcz z pokarmu jest wydajniej emulgowany i szybciej trawiony.

  • Woda z cytryną wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn ponieważ powoduje zwiększoną moczopędność, szybsze usuwanie toksyn z organizmu i ich większe rozcieńczenie.

  • Woda z cytryną poprawia pamięć i koncentrację. Lepsza zdolność skupienia uwagi i szybsze procesy myślowe to ponownie zasługa odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Więcej na temat właściwości wody z cytryną przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments