Przed nami pierwszy długi weekend. Od piątku (6 stycznia) do niedzieli (8 stycznia) w Lublinie czeka na nas wiele atrakcji. Sprawdziliśmy na co warto się wybrać i co zobaczyć w te dni.

Orszak Trzech Króli

W piątek (6 stycznia) odbędzie się Orszak Trzech Króli w Lublinie. Rozpocznie się on o 11 przed Archikatedrą Lubelską. O godzinie 10 odprawiona zostanie msza święta. Orszak zakończy się na placu Katedralnym. Wstęp jest wolny.

Atrakcje w wieży

Wieża Trynitarska w Lublinie zaprasza już 6 i 7 stycznia. Będzie można zobaczyć fragmenty nowej ekspozycji wewnątrz wieży „Od narodzin w Chrystusie do spotkania w wieczności – historie rzeźbą pisane”, animację legend lubelskich na poziomie dzwonów. W piątek zwiedzaniu towarzyszyć będzie kolędowanie.

PROGRAM

6 stycznia: wieża otwarta od 11.30 do 17.30. O godz. 12 w sali białej kolędowanie na ludowo z KGW Radawczanki. O godz. 14 dyrektor muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wieży, podczas którego opowie także o nowościach i planach na przyszłość. O godz. 16 druga część kolędowania, bardziej klasyczna z udziałem młodych artystów.

7 stycznia: możliwość zwiedzania indywidualnego od 12.00 do 16.00. O godz.14 spacer z przewodnikiem „Historie rzeźbą i legendą pisane”. W białej sali będziecie mogli zobaczyć wystawę „Tkanina – ukryte piękno”. Jeśli warunki pogodowe pozwolą taras widokowy wieży będzie dostępny.

Chodzenie z gwiazdą w skansenie

6 stycznia o godz. 12.30 Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na Chodzenie z gwiazdą. Był to najbardziej rozpowszechniony obrzęd kolędniczy. Kolędnicy podchodzili pod okna, kręcili rozświetloną gwiazdą i śpiewali pieśni kolędnicze.

W programie:

12.30 – 12.50 – Kolędowanie po wsi. Grupa kolędnic ruszy z gwiazdą od chałupy do chałupy, by odwiedzić z kolędą gospodarzy i kawalera na wydaniu. Wyjście grupy kolędniczej spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska). Chodzenie z gwiazdą poprowadzi Zespół Śpiewaczy MWL.

13.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie bożonarodzeniowej pt. „Wszystko się zmieniło, jak nigdy nie było (…)”.

Obowiązują bilety wstępu.

Piwnica pod Fortuną

Chcesz dowiedzieć się czegoś o życiu dawnych mieszczan? Posłuchać o XVII-wiecznym Lublinie? Przyjdź do Piwnicy pod Fortuną! Najbliższe wejście do Piwnicy pod Fortuną sobota i niedziela (7 – 8 stycznia) godz. 13. Bilety w cenie 10 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny).

Siatkarskie emocje

7 stycznia o godz. 14.45 w Hali Globus nasi siatkarze LUK Lublin rozegrają pierwszy w tym roku mecz w PlusLidzie z Indykpol AZS Olsztyn.

Lubelskie morsy

W piątek (6 stycznia) i w niedzielę (8 stycznia) na plaży na Marinie nad Zalewem Zemborzyckim będą kąpać się fani zimnych kąpieli z Lubelskiego Klubu Morsów. W oba dni możecie ich tam spotkać o godzinie 12:00.

Iluminacje

Przez cały weekend od placu Litewskiego aż do placu Po Farze będziemy mogli zobaczyć iluminacje bożonarodzeniowe. Wśród nich znajdziemy liczne figury wolnostojące, a na Starym Mieście gwiazdki autorstwa Jarosława Koziary.

Wystawa Dominiki Wilk

W sobotę (7 stycznia) w Domu Kultury Czechów w godzinach jego otwarcia możecie zobaczyć wystawę prac lubelskiej artystki Dominiki Wilk. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Martwa natura Jerzego Zyśko

W sobotę (7 stycznia) i w niedzielę (8 stycznia) w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Peowiaków 12) można oglądać nową wystawę „Martwa natura” – Jerzy Zyśko. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Centrum Kultury.

Jerzy Zyśko to malarz, autor obiektów i instalacji artystycznych, grafik, rysunków, prac site-specific i rzeźb. Ponadto jest autorem tekstów poetyckich i prozy. Urodził się w Lublinie w 1963 roku, gdzie mieszka i tworzy. Dyplom w pracowni prof. Józefa Hałasa otrzymał w 1990 roku. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2005 i 2006.

Lumina Park

Lumina Park wrócił do Lublina w nowej odsłonie. W Ogrodzie Botanicznym UMCS możecie już zwiedzić Park Iluminacji, czyli niesamowitą zimową atrakcję w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie. W tym sezonie pomysłodawcy zapraszają do „Tajemniczego Ogrodu”. Park otwarty jest w sobotę i niedzielę (7 i 8 stycznia). Wstęp od godziny 16:00.

Beksiński w Lublinie

Na wystawie „Beksiński w Lublinie” w CSK zaprezentowanych zostało 50 obrazów, ale też fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe wraz z obszerną wystawą multimedialną „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”, która zabiera nas w klimatyczną podróż ukazującą przekrój jego twórczości. Wystawa otwarta będzie w sobotę i niedzielę (7 i 8 stycznia).

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments