Masz pracę siedzącą? Spędzasz dużo czasu za biurkiem lub w samochodzie? Długie siedzenie dla naszego organizmu to niemal jak sen zimowy dla niedźwiedzia. Wprowadza nasze ciało w stan hibernacji i osłabia nasze funkcje fizjologiczne.

Podczas długiego siedzenia zwalnia nam metabolizm, a lipidy zaczynają gromadzić się w krwioobiegu. Dodatkowo wzrasta poziom cukru we krwi. Może to być powodem szybszego wzrostu masy ciała i zwiększenia ryzyka wystąpienia cukrzycy, chorób serca, a nawet niektórych form raka. Jak temu zapobiegać?

To, jak długo siedzimy, zależy nie tylko od tego, czy lubimy uprawiać sport czy nie, ale też od rodzaju pracy. Na pewno większy problem będą mieli kierowcy czy pracownicy biurowi. A jeszcze większy ci, którzy mają siedzącą pracę, a resztę dnia spędzają na kanapie czy w samochodzie. Już zaledwie sześć godzin siedzenia dziennie może powodować duże problemy, a przecież wiele osób przebywa w tej pozycji znacznie dłużej.

Długie siedzenie sprzyja gromadzeniu się tłuszczu wokół narządów wewnętrznych. Przez co jesteśmy bardziej narażeni na otyłość brzuszną. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – raka wątroby, trwałej utraty funkcji wątroby czy nawet śmierci.

Jak zadbać o zdrowie

Okazuje się, że wykonywanie codziennie 30 minut ćwiczeń (minimalne zalecenia zdrowotne) niestety nie rekompensuje skutków sześciogodzinnego siedzenia. Pocieszający jest jednak fakt, że już 60 minutowa aktywność pomoże nam niwelować problem związane ze zbyt długim siedzeniem. Najbardziej optymistyczną opcją byłby codzienny 60 minutowy trening, ale nie każdy ma na to czas. Z pomocą przychodzą tu spacery, które wykonujemy każdego dnia. Idziemy do samochodu, autobusu, wchodzimy po schodach zamiast jechać windą, lub dojeżdżamy do pracy rowerem.

Jeżeli twoja praca wymaga długiego siedzenia, wykonuj częste przerwy. Nie musisz oddalać się od biurka na długi czas. Staraj się częściej wstawać i poruszać w obrębie miejsca pracy. Może być to chwila, kiedy szukasz inspiracji do napisania raportu, lub przeglądasz w notesie rozpisane informacje. Może to wszystko brzmi śmiesznie, ale nie będzie wesoło za parę lat, gdy nagle zdasz sobie sprawę ze zdrowotnych konsekwencji nadmiernego siedzenia.

Zalecenia

Jak często robić taką przerwę? Najlepiej co 30 minut. Oczywiście, o ile to możliwe. Kiedy wstajesz, poruszasz się i rozciągasz, nie tylko przerywasz cykl siedzenia, ale zmniejszasz też ryzyko wystąpienia zakrzepów w nogach.

Nawet, jeśli Twoja praca zmusza Cię do siedzenia i naprawdę nie możesz nic zrobić w trakcie jej trwania, to chociaż spróbuj zadbać o resztę swojego dnia. Chodzi o to, by po powrocie z pracy nie szukać pospiesznie kanapy. Stawiaj na aktywność. Jeżeli nie trening, bieg, rower czy spacer, to chociaż jakieś domowe obowiązki. Pamiętaj, że pojedyncza dawka siedzenia ma zły wpływ na Twoje zdrowie, więc podwójna to już totalna katastrofa.

Jeżeli nie lubisz uprawiać sportu, to chociaż się rozciągaj, przeciągaj, wychodź na spacery, rób w domu więcej rzeczy na stojąco, niż siedząco, wybieraj schody zamiast windy. Tu chodzi o Twoje zdrowie i sprawność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments