Dni Kultury Romskiej w Lublinie. Koncerty, kino i operetka

0
255

Pokazy filmów oraz występy wokalne i taneczne artystów – to elementy tegorocznych Dni Kultury Romskiej, które trwać będą od poniedziałku (13 czerwca) do środy (15 czerwca) w Lublinie. Wydarzenie jest okazją do poznania tradycji i kontaktu z twórczością mniejszości romskiej, której przedstawiciele współtworzą społeczność naszego miasta.

Kino

W poniedziałek (13 czerwca) zaplanowano pokazy filmowe z wątkami romskimi w Kinie Bajka. Na każdy z trzech seansów filmowych kino zapewnia 291 miejsc.

Repertuar

Godz. 9.00 „Przygoda Nelly” – reż. Dominik Wessely, prod. Niemcy, film z 2016, dla widzów 10+; pokaz filmowy zarezerwowany dla uczniów lubelskich szkół;

Godz. 11.00 „Aferim!” – reż. Radu Jude, prod. Czechy, Francja, Bułgaria, Rumunia, film z 2015, dla widzów 15+; bezpłatny pokaz filmowy otwarty dla mieszkańców Lublina, nie wymaga rezerwacji;

Godz. 15.00 „To tylko wiatr” – reż. Benedek Fliegauf, prod. Francja, Węgry, Niemcy, film z 2012, dla widzów dorosłych; bezpłatny pokaz filmowy otwarty dla mieszkańców Lublina, nie wymaga rezerwacji;

Teatr

Operetkę „Baron cygański” w Teatrze Muzycznym w Lublinie zobaczymy we wtorek (14 czerwca) o godzinie 18.00. Wśród artystów będą przedstawiciele społeczności romskiej, którzy na co dzień nie występują w Teatrze Muzycznym i dla większości z nich jest to debiut sceniczny.

Koncerty

Dni Kultury Romskiej zakończy koncert Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała. Poprzedzi go krótki występ romskiej artystki z Lublina Ewy Zając z zespołem Romałe. Muzyczne wydarzenia odbędą się w środę (15 czerwca) o godzinie 18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Zaproszenia na koncert dostępne są pod numerem telefonu: 81 466 30 50.

Teresa Mirga to cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Prowadzi spotkania autorskie i recitale solowe w całym kraju, wielokrotnie koncertowała z Kayah. Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś.

Natomiast Ewa Anna Zając, pseudonim artystyczny Miranda, to absolwentka jazzu i muzyki estradowej. W swojej twórczości opowiada o życiu cygańskim, nawiązując do dawnych brzmień utworów folkowych oraz współczesnych kompozycji. Gościnnie wystąpi z zespołem Romałe, który tworzą profesjonalni muzycy lubelskiej sceny artystycznej.

Fot. Grzegorz Winnicki/ Materiały Teatru Muzycznego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments