Dodatkowe łóżka w szpitalach, mobilne punkty wymazów, a także Centrum Koordynacyjne do walki z epidemią – między innymi te zmiany ogłosił w środę (14 października) wojewoda lubelski.

Obecnie (stan na 14 października na godzinę 15) na terenie województwa lubelskiego mamy 75 aktywnych ognisk. W minionej dobie zarejestrowano ich aż 6 i znajdują się one w Centrum Medycyny Rodzinnej w Kraśniku, Urzędzie Miejskim w Opolu Lubelskim, Szpitalu w Białej Podlaskiej, SPWSzS w Chełmie Oddział Wewnętrzny, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczy w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie oraz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym na Oddziale Chorób Wewnętrznych.

– Warto zauważyć, że ognisko jest dopiero wtedy, gdy osoba zakażona zaczyna zarażać inne osoby na przykład w tym samym miejscu pracy – podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Jeżeli osoby z tego samego miejsca pracy zakaziły się gdzie indziej, to nie możemy mówić o ognisku – podkreśla.

Na dzień 14 października w lubelskich szpitalach znajdują się łącznie 634 łóżka, w tym 63 z respiratorami. Są to łóżka tylko II poziomu przeznaczone dla pacjentów zakażonych covid-19, u których jest to główna choroba wymagająca hospitalizacji. – Dysponujemy również rezerwą około 20 łóżek z respiratorami – podkreśla Sprawka.

W ciągu minionej doby nowe łóżka pojawiły się między innymi w MSWiA w Lublinie, Powiatowym Szpitalu w Opolu Lubelskim oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Parczewie.

Natomiast we wszystkich szpitalach, do końca tego tygodnia ma być ich już około 710. Dodatkowe łózka w pierwszej kolejności (poniedziałek, wtorek) pojawią się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach.

Przypominamy, że w naszym regionie funkcjonują również 4 izolatoria. Znajdują się one w Lublinie (Hotel Huzar), Białej Podlaskiej (Hotel Delfin), Tomaszowie Lubelskim oraz Włodawie. Obecnie są w nich 272 wolne miejsca, a mieszka ponad 60 pensjonariuszy.

Na terenie województwa lubelskiego mamy łącznie 5256 przypadków zakażenia koronawirusem, 2785 ozdrowieńców i 84 osoby zmarły. Aktualnie 298 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 13663 poddanych kwarantannie i 526 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Drive Thru

Wojewoda zapowiada również rozbudowę Drive Thru, czyli mobilnych punktów pobrań wymazów na koronawirusa. Będą one czynne dłużej i powstanie ich więcej na terenie całego województwa lubelskiego. Nie zdradza jednak jeszcze, gdzie i kiedy one powstaną. – Będzie to w najbliższym czasie – mówi. Obecnie, w naszym regionie są 32 punkty, w których możemy zrobić test na obecność koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby, lubelskie laboratoria wykonały ponad 1500 badań. Najwięcej próbek przebadano na Uniwersytecie Medycznym, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej oraz w Vitagenum.

W województwie lubelskim powstało również Centrum Koordynacyjne, w którego skład wchodzi koordynator medyczny, koordynator wymazówek, pracownik Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, który zbiera informacje między innymi o wolnych łóżkach, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia, a także koordynator badań laboratoryjnych z poziomu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej i przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments