Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania trafi na przebudowę części Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, w tym m.in. gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki.

3 mln zł z tej kwoty stanowią fundusze unijne, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z budżetu państwa. W piątek (13 stycznia) marszałek Jarosław Stawiarski wręczył dyrektorowi szpitala Ryszardowi Śmiechowi aneks do umowy. Pod aneksem podpisał się również rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

Z korzyścią dla pacjentów

To już kolejne zwiększenie dofinansowania w ramach tego projektu. Realizowane przez szpital przedsięwzięcie ma na celu poprawę stanu oraz jakości życia pacjentów.

– Staramy się zabezpieczać potrzeby zdrowotne mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych. Obiecałem panu rektorowi, że wszystkie tzw. wolne środki z kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 będziemy starali się lokować w dziecięcy szpital kliniczny. Na tym nie kończymy, bo pieniądze jeszcze pozyskamy – zadeklarował marszałek Jarosław Stawiarski.

Projekt opiewa na kwotę blisko 118 mln zł, z czego łączne dofinansowanie to blisko 60 mln zł (w tym pieniądze unijne stanowią ponad 34 mln zł, a ponad 25 mln zł pokrywa Budżet Państwa).

Celem inwestycji jest poprawa efektywności działalności Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie poprzez niezbędne – z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych – prace budowlane, w tym dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny.

– Szpital dziecięcy jest jedynym szpitalem w regionie, który posiada centrum urazowe z lądowiskiem, oddział intensywnej terapii, kardiologię czy stację dializ. Umiejscowienie w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym pięciu oddziałów przyspieszyło prace i umożliwi zakończenie zadania w terminie – mówił dyrektor szpitala dziecięcego Ryszard Śmiech.

Równocześnie w ramach projektu szpital planuje rozszerzyć zakres wykonywanych badań genetycznych zarówno w zakresie wrodzonych chorób o podłożu genetycznym, jak i chorób nowotworowych. Zakup nowoczesnej aparatury diagnostycznej pozwoli na wykonywanie większej ilości badań diagnostycznych i przesiewowych oraz pozwoli na zastosowanie nowoczesnej technologii genetycznej spełniającej wszystkie standardy postępowania diagnostycznego z zakresu cytogenetyki molekularnej i biologii DNA.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments