Do 13 marca do Galerii Labirynt i Domu Słów można przynosić książki dla osób przebywających w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Książki można przynosić w językach kurdysjkich, arabskim, tureckim, dari, farsi i paszto.

Osoby, które chcą ubiegać się o azyl, miesiącami czekają w zamknięciu na decyzję, jak dalej potoczy się ich los. Sytuacja w ośrodkach jest dramatyczna. Osoby tam przebywające są stłoczone na małej przestrzeni, bez komputerów ani smartfonów i z ograniczonym dostępem do internetu. Nuda i poczucie beznadziei mają bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Dlatego też Galeria Labirynt i Dom Słów wyszły z propozycją stworzenia Biblioteki Bez Granic.

Organizatorów interesuje wszelkiego rodzaju literatura (proza, teoria, poezja, komiksy, albumy, książki obrazkowe dla najmłodszych itp.), słowniki i rozmówki (np. arabsko-angielskie, arabsko-polskie, arabsko-niemieckie itp.), jak również podręczniki do nauki języków, ale nie te dedykowane osobom polskojęzycznym.

Przynosić można również proste gry, np. szachy, tryktrak, backgammon, warcaby, karty, puzzle, czytniki e-booków, jak i odtwarzacze muzyki mp3 do audiobooków i muzyki. Przynosić można jednak tylko modele pozbawione funkcji nagrywania dźwięku, np. stare ipody.

Zbierane są również materiały plastyczne: kolorowanki, bloki, kredki, farby, flamastry, plastelina, modelina, glina samoutwardzalna (ale nie kleje i nożyczki).

Książki ze zbiórki trafią do ośrodków w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Czerwonym Borze, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli, Przemyślu i Wędrzynie. Osoby osadzone zgłaszają także indywidualne zapotrzebowania, na które organizatorzy starają się odpowiedzieć na bieżąco.

Zbiórka jest częścią akcji „Biblioteki bez granic” mającej na celu utworzenie nowych i wsparcie już istniejących bibliotek w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Akcja prowadzona jest przez niezależne osoby aktywistyczne powiązane z Grupą Granica.

Przedmioty można przynosić do Domu Słów (ul. Królewska 17) od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 17, a także do Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) od wtorku do niedzieli od godziny 12 do 19.

Akcję można wspomóc wpłacając pieniądze na zrzutkę, która pozwoli na zakup książek i gier. Link do zrzutki znajdziecie tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments