Dzięki funduszom europejskim w Lublinie powstanie nowoczesny dworzec, który stanie się centrum komunikacyjnym regionu. Inwestycja powstanie pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w czwartek (24 września). Wartość projektu to około 300 mln zł, z czego ponad 173 mln zł stanowią środki unijne.

– Dworzec Metropolitalny z pewnością będzie wizytówką miasta. To nasza priorytetowa inwestycja najbliższych lat, ważna zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i całego regionu. W jednym miejscu połączy bowiem komunikację autobusową miejską i pozamiejską z kolejową. Mam nadzieję, że już w 2022 roku skorzystamy z zupełnie nowej przestrzeni, na którą Lublin czeka od dawna – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– To historyczna chwila. Po wielu latach starań Lublin będzie miał dworzec na miarę XXI wieku. To jedna z największych i niezwykle ważnych dla regionu inwestycji strategicznych współfinansowanych ze środków europejskich w tej perspektywie – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Oprócz stworzenia nowoczesnego budynku Dworca Metropolitalnego, zostaną też zrewitalizowane obszary przydworcowe. Sercem projektu stanie się budynek dworca, który będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. Dodatkowo wokół dworca zostanie poprowadzony zupełnie inny układ drogowy, mający na celu usprawnienie ruchu w pobliżu nowego obiektu. Pobliskie ulice przejdą modernizację, a Plac Dworcowy otrzyma nowy wygląd.

Energię potrzebną do ogrzania gmachu zapewni użycie gruntowych pomp ciepła. Zmniejszeniu zużycia energii ma służyć pomysł „budynku w budynku” polegający na otoczeniu hali głównej dworca szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dachy nad stanowiskami autobusowymi mają być pokryte panelami fotowoltaicznymi o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej – zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia.

Pod budynkiem dworca ma powstać parking podziemny o powierzchni ok. 7,5 tys. mkw., który pomieści 174 samochody. Na jego dachu planowane są tereny zielone ze szczególnym uwzględnieniem roślin oczyszczających powietrze. Specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych.

Powierzchnia całkowita trzykondygnacyjnego budynku dworca wyniesie ponad 18 tys. mkw. Obiekt będzie dostosowany do bezkolizyjnego przemieszczania się pieszych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Projekt Dworca Metropolitalnego otrzymał nagrodę Real Estate Impactor 2020 przyznawaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”. To już drugie docenienie tego konceptu. W 2019 roku znalazł się na krótkiej liście nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments