Już w najbliższy czwartek, 24 października, o godzinie 9.30 odbędzie się 6. edycja koncertu AAC-owy Przyjaciel organizowanego z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Świadomości AAC „Komunikacja bez barier” jakim jest październik. Na scenie wystąpią dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami, a wszystkiemu towarzyszyć będzie wystawa sprzętu i pomocy wykorzystywanych w AAC czyli w komunikacji wspomagającej i alternatywnej, której używamy, gdy nie możemy mówić.

– Koncert jest corocznie organizowany, aby dać szansę dzieciom niemówiącym spełniać się artystycznie. Wystąpią one wraz z kolegami ze swoich przedszkoli i szkół, aby na scenie zaprezentować dostępne metody alternatywnego komunikowania się – mówi Aleksandra Wnuk, dyrektor poradni i punktu przedszkolnego „Lolek”.

Przedstawione podczas wydarzenia metody AAC, umożliwiają komunikowanie się osobom, które nie mówią i są zmuszone do korzystania z tzw. komunikacji zastępczej, do której należą różne systemy znaków, symboli i gestów oraz sprzęty wysokiej technologii umożliwiające przekazywanie czytelnych dla otoczenia komunikatów.

Z edycji na edycję organizatorzy przewidują coraz większe zainteresowanie wśród przedszkoli wyrażających chęć uczestnictwa w występach. W ubiegłym roku na scenie AAC wystąpiło prawie 200 młodych artystów.

– Jedną z najbardziej znanych na świecie osób, która wykorzystywała metody AAC, był Stephen Hawking, który nie mówiąc używał komputera z syntezatorem mowy. Dzięki temu był zrozumiały dla otoczenia i pozwalało mu to między innymi na prowadzenie wykładów – przypomina Aleksandra Wnuk.

– Metody AAC wykorzystywane są już od kilku lat w wielu placówkach w Polsce, a powinny być wszędzie tam, gdzie znajdują się osoby niemówiące (w przedszkolach, szkołach, szpitalach, zakładach opieki). Powinny też tam być zatrudniane osoby przeszkolone w tej dziedzinie, jak i dostępny sprzęt umożliwiający przekaz w inny sposób niż komunikowanie werbalne – podkreśla dyrektor poradni.

Inicjatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się w Auli Domu Nadziei Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments