Świadomość ekologiczna wśród ludzi rośnie. Staramy się rozsądnie robić zakupy i właściwie segregować śmieci. Wydawać by się mogło, że na ten temat wiemy już wszystko, jednak wiele produktów jest bardzo problematycznych: blistry po lekach, oleje czy ziemia do kwiatków. Podpowiadamy, gdzie powinny trafić.

Problematycznych śmieci jest bardzo dużo, mimo że informacji o segregacji nie brakuje. Staramy się właściwie wszystko segregować, ale często popełniamy błędy, wynikające z niewiedzy. Ile osób wyrzuca kieliszki i szklane talerze do pojemników na szkło, chociaż nie nadają się one do przetworzenia, podobnie jak szklane bombki. Natomiast te plastikowe wręcz przeciwnie – są idealne do recyklingu. W ilości drobnych niuansów dotyczących właściwej segregacji można się pogubić. Mamy dla was kilka porad na temat najczęściej źle segregowanych śmieci.

Papier

Zużyte zeszyty wyrzucacie w całości do papieru? To błąd. Zeszyty czy notesy należy rozczłonkować – oderwać okładkę i wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane, kartki natomiast do papieru. Jeżeli mamy kołonotatnik to sprężynę wyrzucamy do pojemnika na plastik i metal.

Leki

Przeterminowane i nieużywane leki trzeba zanieść do apteki. W każdej stoi odpowiedni kosz, gdzie można je wyrzucić. Natomiast pudełko po leku trzeba wrzucić do pojemnika niebieskiego na makulaturę (to zazwyczaj tektura), z kolei listki i blistry trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych. Słoiczki po lekach można wrzucać do pojemnika na szkło (zielony) albo do plastiku/metalu. Uważać należy na strzykawki, to odpad, który należy oddać do specjalnego punktu – apteki nie zgodziły się na ich przyjmowanie!

Oleje spożywcze

Oleje i oliwy po smażeniu, powinno się zbierać do słoika i zawozić do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tam zajmują się nim specjalne firmy, które odpowiednio go zutylizują – nasze metody, czyli częste w polskich domach wylewanie do zlewu, zatyka rury kanalizacyjne.

Bioodpady

Do brązowego pojemnika wyrzucamy wszystkie odpady organiczne pochodzenia roślinnego. Wbrew obiegowej opinii, można je wyrzucać w workach foliowych, które potem są rozcinane w sortowni. W bioodpadach powinny się znaleźć produkty, które można poddać kompostowaniu – czyli owoce i warzywa, chleb i skorupki jajek, a także ryż czy makaron. Ale uwaga! Zepsute mięso, ryby, skorupy po owocach morza, kości i ości, tłuszcz, słodycze i czekolada, ser (biały i żółty) powinny trafić do odpadów zmieszanych.

Więcej informacji na temat segregacji znajdziecie w Poradniku Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 lat temu

Google

That may be the end of this post. Right here you’ll find some web sites that we feel you’ll appreciate, just click the links.