Na terenie Zakładu Odzysku i Recyklingu KOM-EKO funkcjonuje Centrum Edukacyjno-Demonstracyjne. To tam dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się, jak zadbać o przyszłość naszej planety.

Rozwój świadomości ekologicznej wśród najmłodszych jest ważnym elementem dbania o przyszłość naszej planety. Celem ekologii jest dostarczenie wiedzy na temat sposobu, w jaki działa natura oraz przedstawienie dowodów na współzależność pomiędzy światem przyrody i ludzi. Zrozumienie systemów ekologicznych pozwala społeczeństwu na przewidywanie skutków oddziaływania człowieka na środowisko.

Właśnie po to na terenie Zakładu Odzysku i Recyklingu KOM-EKO powstało Centrum Edukacyjno-Demonstracyjne. Prowadzi działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Centrum powstało jako pierwsze w Polsce w 2010 roku, by popularyzować zagadnienie selektywnej zbiórki odpadów. Jego lokalizacja pozwala zwiedzającym zapoznać się z metodami segregacji i zagospodarowania odpadami. Treści przekazywane podczas oprowadzania są dostosowane do wieku zwiedzających, wśród których znajdują się nie tylko uczniowie, ale też studenci i osoby dorosłe.

– Staramy się wyjść na przeciw obserwowanej u ludzi potrzebie uczestnictwa we wspólnych działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W takich sytuacjach punktem wyjścia jest zawsze rzetelna wiedza, którą staramy się przekazywać. Najlepszym momentem do kształtowania postaw proekologicznych jest wiek przedszkolny i szkolny. Dzieci są spostrzegawcze i przejawiają naturalną wrażliwość, zarówno na piękno przyrody, jak i na jej krzywdę, zadają mnóstwo pytań i oczekują na nie odpowiedzi. Niemniej do naszego centrum zapraszamy osoby w każdym wieku – podkreśla Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat wprowadza proekologiczne rozwiązania.

Kolejnym miejscem, które będzie mogło przyjąć w swoje progi osoby zainteresowane tematem recyklingu jest nowo otwarte Centrum Recyklingu spółki EKOPAK. Centrum jest okazją do wymiany doświadczeń i ciekawej dyskusji o wyzwaniach, które niesie ze sobą idea Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Na ścianie budynku znajduje się mural, który w komiksowej formie pokazuje rolę segregacji i przetwarzania odpadów w realizacji idei zrównoważonego rozwoju realizowanej przez spółki Grupy Kom-Eko. Malowidło ilustruje co dzieje się ze śmieciami, pokazuje wędrówkę odpadów od odzysku i recyklingu po produkcję energii. Wszystko robione jest po to, żeby jak najwięcej odpadów zostało zagospodarowane i jak najmniej trafiało na wysypisko. Bo poza walorem estetycznym, który dodał koloru w przemysłowej części Lublina, mural ma pełnić również rolę edukacyjną. Inicjatorzy projektu liczą, że wywoła pozytywny oddźwięk i wpłynie na promowanie działań na rzecz ochrony środowiska w regionie.

– Zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy o ekologii, a zwłaszcza o odpadach zachęcamy do kontaktu z KOM-EKO. Zwiedzanie Centrum odbywa się tylko w zorganizowanych grupach, w uprzednio uzgodnionych terminach. Zapraszamy – dodaje dyr. Adam Przystupa.

Jak zapewniają organizatorzy tych wyjątkowych spotkań, istotnym elementem edukacji ekologicznej jest kształtowanie postaw odpowiedzialności za środowisko, empatii, poczucia sprawczości oraz rozwijanie umiejętności uczniów i uczennic, które w przyszłości pozwolą im zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami związanymi ze środowiskiem naturalnym.

Artykuł powstał we współpracy z KOM-EKO

Fot. KOM-EKO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments