Przed nami okres Wszystkich Świętych. Czas, kiedy będziemy odwiedzać groby naszych bliskich na cmentarzach. Sprawdziliśmy, jakiej pogody możemy się spodziewać od soboty (29 października) do środy (2 listopada).
Początkowo możemy spodziewać się niżu z układem frontów atmosferycznych. W sobotę (29 października) i częściowo w niedzielę (30 października) czeka nas napływ dość ciepłej, ale przejściowo bardziej wilgotnej masy powietrza z zachodu.
– Następnie stopniowo od niedzieli (30 października) obszar Polski dostawać się będzie na skraj klina wyżowego związanego z centrum nad Europą południowo-wschodnią. Cyrkulacja zmieni się na południowo-zachodnią. Napływ ciepłej i suchej masy powietrznej utrzymywać się będzie co najmniej do środy (3 listopada) – mówi Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.
W sobotę (29 października) i w niedzielę (30 października) zachmurzenie będzie umiarkowane. Nie można jednak wykluczyć słabych opadów deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 11°C do 8°C. Temperatura maksymalna wahać się będzie od 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby północno-zachodni i zachodni, a w drugiej połowie dnia zmienny.
W niedzielę (30 października) i w poniedziałek (31 października) zachmurzenie będzie małe. Temperatura minimalna wyniesie od 10°C do 7°C. Temperatura maksymalna wyniesie od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.
We wtorek (1 listopada) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. – Temperatura minimalna wahać się będzie od 10°C do 7°C. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy – dodaje Grzegorz Kołodziej.
We środę (2 listopada) i czwartek (3 listopada) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna będzie wynosiła od 11°C do 9°C. Temperatura maksymalna wahać się będzie od 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby, zmienny, stopniowo skręcający na zachodni i północno-zachodni.
– Nie można wykluczyć, że lokalnie temperatury nad ranem mogą być nieznacznie niższe, a w dzień mogą nawet chwilowo przekroczyć 20 st. C. Mimo suchej i dość ciepłej masy powietrznej nad ranem spodziewać się można lokalnie silnych zamgleń i mgieł, które mogą przesłaniać niebo i utrzymywać się do późnych godzin porannych – podsumowuje Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.