Od kilku dni żołnierze lubelskiej brygady OT wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.

W działania z policją zaangażowanych jest na Lubelszczyźnie ponad 40 żołnierzy 2 LBOT. Terytorialsi biorą udział w patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych, żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do tych zadań kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

– Żołnierze nie wchodzą do mieszkań. Kontaktują się z osobą objętą kwarantanną dzwoniąc domofonem lub telefonem. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym – mówi ppor. Adrian Binięda z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina.

Aktualnie w działania przeciwkryzysowe na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest już około 300 żołnierzy 2 LBOT, a w całym kraju 2,1 tys. żołnierzy WOT.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje również punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments