Około 150 obecnie zakażonych koronawirusem i 220 ozdrowieńców – zdaniem wojewody lubelskiego, sytuacja epidemiczna w naszym regionie napawa optymizmem. – To oznacza, że od 21 kwietnia mamy tendencję spadkową liczby aktywnych zakażeń – podkreśla Lech Sprawka.

– Przez ponad dwa tygodnie liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażeń nie przekracza 10 osób. Zdarzają się dni, kiedy mamy zerowy przyrost. Dzisiaj rano również nie mieliśmy potwierdzonych przypadków zakażeń w regionie – tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Podkreśla również, że wzrasta liczba wykonanych badań, którymi objęte są m.in. domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne i hospicja.

Obecnie aktywnych zakażonych w województwie jest 145. Tymczasem liczba ozdrowieńców wynosi już 220. – Ta liczba 145 jest bardzo pocieszająca, ponieważ jeśli weźmiemy pod uwagę, że na terenie województwa lubelskiego mamy 213 gmin, to oznacza, że średnio na gminę przypada w tej chwili już znacznie poniżej 1 osoby zakażonej – przekonuje wojewoda lubelski. Jego zdaniem, to oznacza, że od 21 kwietnia spada liczba aktywnych zakażeń.

Wojewoda poinformował również, że w wyniku przeprowadzonej akcji profilaktycznej obecność koronawirusa stwierdzono w pięciu domach pomocy społecznej i w jednym zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Lublinie. – Są to zakażenia pojedyncze osób z personelu. Oznacza to, że być może wychwyciliśmy początek sytuacji, która groziła zakażeniem całej placówki. Najprawdopodobniej, jak wynika z najświeższych wyników badań personelu i pensjonariuszy, w tych sześciu placówkach nie dojdzie do rozprzestrzenienia zakażenia i nie będzie z tego powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń jak np. na terenie województwa śląskiego – podkreśla Lech Sprawka.

Personel został przebadany w 20 DPS-ach, 2 zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w 2 hospicjach. To jednak nie koniec tej akcji. – Funkcjonuje pięć mobilnych zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej, które pobierają próbki. Codziennie kilka placówek jest objętych systemem badań. Ogółem zbadaliśmy 24 podmioty i stwierdziliśmy pojedyncze „plusy” w sześciu – dodaje wojewoda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments