Biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał oświadczenie, w którym zaznacza, że katolicy nie powinni szczepić się Astra Zenecą i Johnson&Johnson. Za powód podaje fakt, że “komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek”.

Biskup Józef Wróbel jest biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej oraz kierownikiem katedry bioetyki teologicznej na Wydziale Teologii KUL. W jego oświadczeniu czytamy również, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. “Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” – zaznacza prof. KUL. Jego zdaniem, katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi preparatami.

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. “Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – czytamy w oświadczeniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments