Od ubiegłego poniedziałku (3 sierpnia) w Lublinie trwają spotkania w ramach młodzieżowego programu Erasmus+. Biorą w nich udział osoby z Węgier, Rumunii, Polski i Słowenii. Spotkania potrwają do wtorku (11 sierpnia).

Goście uczestniczą w sesjach warsztatowych w języku angielskim, prowadzonych za pomocą technik nieformalnej edukacji. Tematyka wymiany opiera się na stereotypach, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Zajęcia skupione są na walce z uprzedzeniami oraz stereotypami związanymi z płcią.

Organizatorem międzynarodowej wymiany pod nazwą Intercultural stereotypes between women and men, w ramach programu Erasmus+ jest Stowarzyszenie Twórczych Osobowości. Podczas spotkań poruszana jest tematyka stereotypów pomiędzy kobietami i mężczyznami w różnych kulturach. Biorą w niej udział osoby z Węgier, Rumunii, Słowenii i Polski, łącznie 28 osób.

– Wszystkie aktywności bazujemy na odnalezieniu wspólnego języka, połączeniu naszych kultur i wymianie doświadczeń. Staramy się załamać stereotyp i zastanowić się nad nimi szerzej – mówi Dagmara Winiarczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Twórczych Osobowości.

Podczas spotkań uczestnicy odpowiadają na pytania dlaczego powstał stereotyp, co jest w nim nie tak oraz jak można go przekształcić w taki sposób, aby posiadał wartość kulturową.

Efektem finalnym wymiany będzie stworzenie przez uczestników krótkich filmów, których celem będzie zarówno przedstawienie aktywności grupy podczas całego tygodnia, ale także przekonanie społeczeństwa, że ze stereotypami trzeba walczyć.

fot. Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments