Średnia roczna produkcja śmieci przez jednego Polaka wynosi 320 kg śmieci. Wyrzucamy na potęgę, nie zastanawiając się nad tym, ile czasu nasze śmieci będą się rozkładać. Guma do żucia potrzebuje 5 lat, plastikowa torba 100-400 lat, plastikowa butelka 800, a szklana nawet 4 tysiące lat. Jak żyć less waste we własnym domu?

Coraz częściej słyszymy – wielokrotne wykorzystuj produkty – zbieraj surowce wtórne. Wszystko to wpisuje się także w równie popularny trend „zero waste” – nie marnuj niczego. Obydwa zwracają uwagę na jedną istotną sprawę: liczy się korzyść dla środowiska. Średnia produkcja Polaka? 320 kg śmieci rocznie, co najmniej 150 l ścieków dziennie. Jak wyprodukować 320 kg odpadów? Bardzo łatwo – opakowania towarów, resztki żywności, gazety, zużyte przedmioty codziennego użytku, środki higieniczne… Służby oczyszczania opróżniają kubły ze śmieciami i problem znika – ale tylko z posesji. W jaki sposób żyć w zgodzie z naturą i śmiecić jak najmniej?

Zero waste – nie marnuj i przetwarzaj

Możliwe jest zredukowanie domowej produkcji śmieci do jednego litrowego słoika rocznie? W 2008 r. Bea Johnson, która jest prekursorką trendu zero waste (założycielka bloga zerowastehome.com) udowodniła, że jest to możliwe i od tej pory tak wygląda Bei i jej czteroosobowej rodziny kosz na śmieci.

Segreguj odpady

Zysk środowiska naturalnego jest niepodważalny! Według Biura Międzynarodowego Recyklingu z siedzibą w Brukseli wyprodukowanie puszki aluminiowej z surowca wtórnego to oszczędność 95 proc. energii potrzebnej do produkcji tego metalu z surowców pierwotnych, wyprodukowanie plastikowej butelki – 80 proc. mniej energii, produkcja papieru – 64 proc. oszczędności, produkcja butelki szklanej – 21 proc. energii mniej. Do tego oszczędność surowców i ochrona krajobrazu – nie trzeba wydobywać rud metali, wycinać lasów.

Ne spalaj samodzielnie odpadów

Spalanie odpadów wymaga szczególnych warunków – wysokiej temperatury (powyżej 1100°C) oraz określonego czasu jej oddziaływania). Takie warunki są spełnione w spalarniach, także w piecach obrotowych cementowni. W przypadku spalania odpadów w piecach indywidualnych zbyt niska temperatura powoduje powstawanie toksycznych związków. Większość emitowanych w ten sposób związków opada w promieniu nieprzekraczającym 50 m. W okresach zimowych, przechodząc dzielnicami domów jednorodzinnych, daje się wyczuć specyficzny zapach palonego plastiku.

Segregacja odpadów to kluczowy aspekt w dbaniu o środowisko, ale jeszcze istotniejsze jest przestawienie myślenia i kombinowanie jak dany produkt można przetworzyć albo skorzystać z niego wielokrotnie. Jeżeli borykamy się z problemem szamba – warto rozwiązać go z korzyścią dla środowiska. Nie należy w tych sprawie szukać zysku – najważniejsza jest natura dzięki, której żyjemy!

Więcej na ten temat przeczytasz na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments