Tomaszów Lubelski to miasto coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, jest Izba Pamięci Terroru Komunistycznego.

Miejsce powstało w 65 rocznicę odbicia więźniów z miejsca kaźni zwanego „Smoczą Jamą”. To tam byli przetrzymywani i mordowani przeciwnicy komunizmu, głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Tomaszowska izba została zaprojektowana przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Można w niej poznać historię komunistycznego terroru, sylwetki funkcjonariuszy i wspomnienia więźniów. Zrekonstruowany został również wygląd pokoju przesłuchań z narzędziami służącymi do wymuszania na więźniach zeznań.

Dla ludzi młodych, którzy czasy komunistyczne znają tylko z opowiadań jest to dobra lekcja historii, która na pewno na długo pozostanie w pamięci. Dla starszych osób, które pamiętają dobrze czasy prześladowań odwiedzenie izby będzie wspomnieniem niechlubnej przeszłości Polski.

Takie więzienia znajdowały się we wszystkich miastach wojewódzkich i powiatowych, a nawet w gminach przy posterunkach milicji obywatelskiej. – Izba została otwarta w 2010 roku, po upływie równo 65 lat od odbicia więźniów znajdujących się w tzw. „Smoczej Jamie” – wspomina opiekun izby, Jarosław Antoszewski.

W nocy z 13 na 14 listopada 1945 roku oddział Kompanii „Narol” pod dowództwem Karola Kosteckiego ps. „Kostek” uwolnił z więzienia 70 osób. Podczas otwarcia tego miejsca, wydarzenia sprzed lat odtworzyły grupy rekonstrukcji historycznej z Tomaszowa Lubelskiego i Biłgoraja.

Izba Pamięci Terroru Komunistycznego znajduje się przy ul. Lwowskiej 64. Można ją zwiedzać po umówieniu się z oprowadzającym pod numerem tel. 84 664 39 93.

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o