Mimo że obecnie cały świat walczy z koronawirusem, nadchodzi okres, gdy oprócz COVID-19 będziemy zmagać się z typowymi “wirusówkami”, z którymi spotykamy się praktycznie w każdym sezonie jesienno-zimowym. Często zdarza nam się mylić przeziębienie z grypą ze względu na podobne objawy tych infekcji. Mimo, że początek obu chorób może być podobny, to jej rozwój będzie wskazywał na inne rodzaje wirusów, które atakują nasze ciało i z którymi powinniśmy walczyć na inne sposoby.

Grypa a przeziębienie – przyczyny infekcji

Grypa to wirusowa infekcja całego układu oddechowego (nosa, gardła i płuc) wywołana przez wirusy grypy. Wirusy te ulegają ciągłym przemianom, więc nawet jeśli chorowaliśmy już na grypę w przeszłości, to nasz organizm nadal może być podatny na zakażenie.

Przeziębienie to również infekcja wirusowa, ale atakuje głównie górne drogi oddechowe (nos i gardło). Przeziębienie jednak nie jest uważane za poważną chorobę i większość przeziębionych zdrowieje w bardzo krótkim czasie nawet kilku dni. Może je wywołać ponad 100 różnych wirusów.

Objawy

W odróżnieniu od przeziębienia, gdzie objawy następują powoli, przy grypie nagle możemy odczuwać dreszcze, szybko wzrasta temperatura ciała i pojawić się mogą bóle mięśni. Chorzy najczęściej skarżą się na ból gardła, a także na suchy i męczący kaszel. Osoba chorująca na grypę czuje się słabo i jest rozbita. Przy grypie rzadko występuje katar, który jest nieodłączną oznaką przeziębienia. Niekiedy grypa może prowadzić do zapalenia płuc, oskrzeli oraz infekcji ucha.

Typowe przeziębienie ma stosunkowo łagodny przebieg. Pierwszym objawem przeziębienia jest ogólne złe samopoczucie, uczucie rozbicia, podwyższona temperatura ok. 37°C-38°C. Może pojawić się również uciążliwy katar, kaszel, czasem ból gardła. Objawy utrzymują się przez około tydzień.

Jak długo zarażamy?

Warto również pamiętać, że przy grypie najsilniej zarażamy w 1-2 dniach przed wystąpieniem objawów oraz 5-7 dni po ich pojawieniu się. Przy przeziębieniu zarażamy natomiast w pierwszych 2-3 dniach po wystąpieniu objawów, nawet gdy mogą się one utrzymywać dłużej.

Sposoby na grypę

Wbrew powszechnej opinii w leczeniu grypy nie są stosowane antybiotyki, które mają działanie przeciwbakteryjne. Lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe, jednak najczęściej stosuje się leczenie objawowe, polegające na działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Na ból gardła i suchy kaszel stosować można leki dostępne w aptece bez recepty. Największą skuteczność można osiągnąć, gdy leczenie zostanie włączone już w pierwszej dobie od zarażenia.

Sposoby na przeziębienie

W większości przypadków tę chorobę można z powodzeniem leczyć domowymi sposobami i lekami dostępnymi bez recepty. Należy stosować substancje obniżające gorączkę, leki przeciwzapalne i syropy pomagające odkrztuszać wydzielinę z dróg oddechowych.

Najskuteczniejszą metodą leczenia zarówno przeziębienia jak i grypy jest odpoczynek. Osłabiony organizm powinien się zregenerować, jednak nade wszystko nie powinniśmy dopuścić do tego, by zarażać kolejne osoby. Dlatego powinniśmy kilka dni spędzić w domu, pod kołdrą lub pod kocem i “wygrzać” chorobę, zapobiegając namnażaniu się wirusa.

Mimo wielu podobieństw pamiętajmy, że to pierwsze dni decydują o tym, z czym mamy do czynienia, ponieważ to one określą którą z chorób powinniśmy u siebie podejrzewać. Jeżeli szybko pojawi się u nas wysoka temperatura, męczący kaszel, ale nie zauważymy kataru, to niezwłocznie powinniśmy założyć, że możemy być chorzy na grypę, zadbać o swój organizm oraz o ludzi nas otaczających i nie zagrażać im zarażeniem. Przy okazji wyślijmy bliską nam osobę do apteki po niezbędne nam leki.

Przy grypie załóżmy, że czas leczenia, który spędzimy w domu będzie trwał 1-2 tygodnie, jeżeli jednak zauważymy objawy sugerujące przeziębienie możemy spodziewać się, że wrócimy do zdrowia w około tydzień.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments