Żywa choinka pięknie pachnie i dodaje atmosfery świątecznej w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się na zakup drzewka w doniczce możemy je po świętach posadzić w ogrodzie. Wystarczy odrobina pielęgnacji, a będziemy się cieszyć pięknym, pachnącym drzewkiem przez całe święta. Podpowiadamy jak zadbać o choinkę w doniczce.

Zanim zdecydujemy się na zakup choinki w doniczce, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających (żółtych lub czerwonawych) igieł albo śladów żerowania szkodników. Jeżeli chcemy po świętach posadzić drzewko w ogrodzie warto zdecydować się na zakup w dobrej szkółce lub centrum ogrodniczym. Istotny jest również gatunek wybranego przez nas drzewka. O ile karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki można będzie przesadzić do ogrodu, o tyle cyprysy, które też bywają sprzedawane jako drzewka świąteczne, są zbyt wrażliwe na mróz. Nie kupujmy również choinek przybranych i spryskanych sztucznym śniegiem. Farba zatyka aparaty szparkowe w drzewku, uniemożliwiając oddychanie. Jeżeli nie zmyjemy od razu tej dekoracji, drzewko nam uschnie.

Pamiętajmy również, że w naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wody z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Nie powinniśmy zatem żywej choinki trzymać za długo w ciepłym pomieszczeniu, gdyż przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania żywej choinki we wnętrzu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni. Przez cały czas od zakupienia naszego drzewka należy pamiętać o jego podlewaniu, wystarczy raz na kilka dni, aby zachowało świeżość. Takie drzewko możemy po świętach wynieść do ogrodu lub na balkon i okryć donicę tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Pojemnik z drzewkiem najlepiej ustawić w miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne.

Jeżeli nasza choinka przebywała zbyt długo w ciepłym miejscu i jej sen zimowy został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów.

Więcej o pielęgnacji żywej choinki przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments