Zimą rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach powinny przechodzić w stan tzw. spoczynku. W tym okresie ich wzrost jest spowolniony i nie wymagają one intensywnego podlewania.

Żeby rośliny doniczkowe mogły w pełni przejść w stan spoczynku zimą powinny być trzymane w chłodnych pomieszczeniach. W takich warunkach rośliny pokojowe potrzebują tylko niewielkiego podlewania. Jednak zazwyczaj temperatura panująca zimą w naszych mieszkaniach jest dość wysoka, a to za sprawą centralnego ogrzewania.

W wielu przypadkach nie mamy możliwości zapewnienia naszym roślinom odpowiednio niskich temperatur, stad większość kwiatów doniczkowych uprawianych w mieszkaniach nie przechodzi w okres spoczynku zimą. Dlatego też nie powinno się drastycznie ograniczać ich podlewania. Ilość wody, którą potrzebują rośliny pokojowe, zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym przebywają: im jest ona wyższa, tym więcej potrzeba wody.

Zanim podlejemy naszą roślinę sprawdźmy wilgotność jej podłoża. Jeśli palcem wyczuwamy, że ziemia w doniczce jest wilgotna, to roślin nie trzeba podlewać. Natomiast gdy ziemia w doniczce jest sucha, trzeba wlać wodę. Podłoże w doniczce nigdy nie powinno być całkowicie przesuszone, ale z drugiej strony nie może też być stale mokre. Roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzeni. Po podlaniu zawsze trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki. Zimą mniej podlewamy wszystkie kaktusy i sukulenty.

Więcej o pielęgnacji roślin zimą przeczytacie w Muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments