Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, szczególnie kiedy za oknem szaro i buro. Czasami zdarzy się jednak, że nasz aromatyczny napój wyląduje na ubraniu lub innych tekstyliach. Pomocne będą wtedy sposoby znane od lat. Poznajcie kilka domowych sposobów na plamy z kawy i świeżych zabrudzeń.

Ocet

Ocet jest świetnym naturalnym odplamiaczem i poradzi sobie nie tylko z plamami z kawy. Wystarczy zmieszać łyżkę octu z dwoma kubkami wody. Roztworem tym polewamy plamy, a następnie delikatnie osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. Następnie pierzemy tkaninę ręcznie lub w pralce.

Szare mydło

Kto ma w domu szare mydło, temu plamy z kawy nie straszne. Namoczoną w ciepłej wodzie plamę, pocieramy mydłem przez kilka minut. Następnie przepłukujemy letnią wodą i pierzemy w pralce lub ręcznie.

Sok z cytryny

To równie skuteczny naturalny odplamiacz, który rozjaśni również plamy z kawy. Wcieramy sok w plamę, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

Sól

Obecna w każdej kuchni świetnie radzi sobie z plamami z kawy, herbaty czy wina (jeżeli są świeże). Plamę posypujemy solą, potem chłodną wodą i pierzemy w pralce.

Soda oczyszczona

Plamę z kawy moczymy i posypujemy sodą oczyszczoną, a następnie zostawiamy na tak długo, na ile jest to potrzebne. Można również zrobić papkę z sody i wody, którą wcieramy w plamę za pomocą gąbki. Następnie wypłukujemy materiał i pierzemy.

Kurze żółtko

Sposób może zaskakujący, ale zdziwi was jego skuteczność. Żółtko mieszamy z niewielką ilością ciepłej wody i dodajemy kilka kropel alkoholu. Następnie płuczemy tkaninę w zimnej wodzie.

Więcej o sposobach na plamy przeczytacie w Muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments