Dzięki garderobie w domu możemy mieć uporządkowaną przestrzeń oraz więcej miejsca w pokojach, w których nie musimy ustawiać szaf, szafek i półek lub budować pawlaczy. Jednak by spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio duża i właściwie rozplanowana. Jak zatem urządzić wygodną garderobę w domu?

Zamknięta garderoba, aby spełniała swoje zadanie musi mieć odpowiedni rozmiar. Jeżeli do dyspozycji mamy jedynie wnękę kilkadziesiąt centymetrów głębszą niż szafa, będzie w niej ciasno, a nie zmieści się więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami dostępnej wprost z pomieszczenia. Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 mkw. Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian.

Urządzanie garderoby

Planując garderobę należy pamiętać o jej dobrej wentylacji. Komfort zapewnią dwa otwory wentylacyjne – jeden u dołu, drugi u góry pomieszczenia – choćby nawet skierowane były do sąsiedniego pokoju lub na korytarz. Mogą to być kratki wentylacyjne z filtrami. Jeżeli mamy garderobę usytuowaną przy ścianie zewnętrznej warto zamontować grzejnik albo matę grzewczą oraz zachować odstęp między ścianą a półkami i szafami. Jeżeli nie zastosujemy takich środków ostrożności, wentylacja będzie niezadowalająca, a na ścianie mogą się pojawić pleśń i grzyb.

O funkcjonalności garderoby niewątpliwie decyduje jej kształt. Najwygodniejsza i bardziej pojemna jest ta o regularnym kształcie kwadratu lub prostokąta – można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście, a także wykorzystać narożniki, montując w nich węższe półki lub nawet wstawić gotową szafę narożną kupioną w sklepie.

Wyposażenie garderoby

Każdy centymetr garderoby warto wykorzystać. Możemy wybierać spośród ogromu koszy i szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów. Idealnie jeżeli możemy sobie pozwolić na oddzielne miejsca służące do wieszania długich rzeczy (potrzebujemy wtedy około 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Sprawdza się też zasada, że wszystko, co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek. Jeżeli zdecydujemy się na garderobę otwartą, musimy pamiętać, że jej zawartość będzie się kurzyć. Warto pomyśleć wówczas o pudłach i wentylowanych pokrowcach.

Więcej na temat urządzania garderoby przeczytacie na muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments