Wiosna i lato to najlepszy okres na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, na przykład w przydomowym ogrodzie. Aby móc cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem należy dbać o niego przez cały rok, jednak to właśnie wiosną i latem wymaga on najwięcej naszej uwagi. Mamy dla was trzy kluczowe rady, jak zadbać o swój zielony dywan w tym okresie.

Nawadnianie

Na przełomie maja i czerwca cały nasz ogród jest narażony na przesuszenie. W efekcie piękne, zielone trawniki miejscowo lub całkowicie żółkną, a na ich powierzchni pojawiają się wypłowiałe obszary. Żeby temu zapobiec należy właściwie nawadniać swój trawnik. Zasadą jest, że lepiej to robić rzadziej, ale obficiej. Dlaczego? Korzenie trawy sięgają do 15 cm w dół, dlatego trawnik potrzebuje wystarczająco dużo wody, by dotarła ona do najniższych warstw gleby. Podlewanie lepiej zaplanować rano lub po zachodzie słońca, żeby zminimalizować parowanie wywołane różnicą temperatury wody i podłoża.

Koszenie

Późna wiosna i lato to okres bardzo intensywnego wzrostu trawy, dlatego powinniśmy zaplanować częstsze koszenie w tym czasie. Pamiętajmy, że nie powinno się ścinać więcej niż połowę wysokości trawy. Lepiej kosić częściej ścinając mniej z długości źdźbeł, niż rzadko ścinając mocno z wysokości. W przydomowych ogrodach najlepiej kosić trawę do wysokości około 4-6 centymetrów. Podczas upałów warto kosić trawnik nieco wyżej (do 5-8 cm).

Nawożenie

Na przełomie wiosny i lata warto pamiętać o nawożeniu gleby odpowiednimi składnikami. W tym okresie najlepiej wybierać nawozy zawierające azot, potas i fosfor, które bardzo przydają się roślinom w trakcie suszy. Pod koniec lata warto zaplanować przygotowanie trawnika do jesieni. Warto wykonać wertykulacj oraz zmienić środek do nawożenia gleby na taki z większą zawartością potasu i minimalnym stężeniem azotu. Wszystko po to, by za rok znów móc się cieszyć idealnym trawnikiem.

Więcej na temat dbania o przydomowy trawnik przeczytacie na Muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments