W okresie letnim znacząco wzrasta zapotrzebowanie na krew. Część stałych honorowych krwiodawców wyjeżdża na urlop, rośnie także liczba wypadków. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zachęca do oddawania krwi i przypomina, że wystarczy 20 minut, aby uratować komuś życie.

Żeby zostać krwiodawca należy mieć ukończone 18 lat i ważyć nie mniej niż 50 kg. Jeśli cieszysz się ogólnym, dobrym stanem zdrowia i nie przyjmujesz aktualnie żadnych leków to nie ma żadnych przeszkód, żebyś wspomógł centrum krwiodawstwa. Ważne, żeby krwiodawca w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodził żadnych zabiegów chirurgicznych, nie robił tatuażu, akupunktury.

Spełniasz te wszystkie wymogi? Pamiętaj, że przed oddaniem krwi warto się przygotować. Dzień przed wizytą powinniśmy wypić ok. 2 litry płynów, unikać alkoholu minimum dwie doby przed oddaniem krwi i unikać tłustych produktów, lepszy będzie lekki posiłek. Na wizytę stawmy się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL.

Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a dzięki temu możemy podzielić się czymś, co może komuś uratować życie. Jeśli masz wolną chwilę i zdecydujesz się oddać krew, to pamiętaj o kilku drobnych punktach, a bezboleśnie i w ciągu 20 minut możesz uratować czyjeś życie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments