Chutneye pasują przede wszystkim do potraw z kuchni indyjskiej, ale wybornie smakują z serami, wędlinami, rybami. Moim ulubionym jest chutney agrestowy, dlatego nie wyobrażam sobie, by mogło go zabraknąć w mojej spiżarce. Wszystkie chutneye są doskonałym dodatkiem do smażonych warzyw. Zróbcie na przykład obtoczone w mące plastry cukinii lub bakłażana, usmażone na patelni, podane na półmisku, które dzięki chutneyowi pomidorowemu staną się wykwintnym daniem.

Chutney pomidorowy

Składniki: (na 3 słoiki o pojemności ok. 150 ml)

6 małych dojrzałych pomidorków

kawałek świeżego imbiru (ok. 3 cm)

10 dag rodzynek

5 łyżek cukru

½ łyżeczki sproszkowanej kurkumy

1 łyżeczka przyprawy „5 przypraw”

2 łyżeczki oliwy

po 1 łyżeczce nasion kopru włoskiego i kminu

szczypta soli

sok wyciśnięty z ½ cytryny

Przygotowanie:

Słoiki umyć, wyparzyć. Pomidory umyć, pokroić na ćwiartki lub ósemki. Imbir obrać, posiekać drobniutko. Rodzynki umyć, osuszyć.

Pokrojone pomidory przełożyć do rondla, wymieszać z cukrem, imbirem i rodzynkami. Podgrzewać na małym ogniu przez ok. 10 min, aż powstanie dość gęsty sos. Dodać kurkumę i sporą szczyptę soli, przykryć garnek i gotować ok. 5 min.

Na rozgrzany tłuszcz wsypać mieszankę „5 przypraw” , prażyć przez chwilę, wlać do pomidorów, starannie wymieszać.

Na suchej patelni zrumienić nasiona kopru i kminu, mieszając, aby się nie przypaliły. Przestudzić i drobno utłuc w moździerzu. Posypać chutney, wymieszać. Gotowy sos doprawić sokiem z cytryny, przełożyć do słoików i natychmiast zamknąć.

Chutney agrestowy

Składniki: ( na 3 słoiki o pojemności 250 ml )

500 g agrestu

1 cebula

2 łyżeczki drobno pokrojonej papryczki chilli (bez pestek)

2 łyżeczki drobno posiekanego imbiru

1 łyżeczka mielonej kurkumy

1/2 łyżeczki mielonych goździków

1 łyżeczka mielonej kolendry

1 łyżeczka mielonego kminu

1 ½ łyżeczki soli

250 g cukru trzcinowego

350 ml octu jabłkowego

Przygotowanie:

Agrest umyć i obciąć szypułki. Cebulę drobno posiekać, dołożyć do agrestu. Resztę składników wyżej wymienionych dodać do cebuli i agrestu, zamieszać. Ustawić garnek na palniku, doprowadzić do wrzenia. Gotować na średnim ogniu przez 35-40 minut, aż mieszanina zgęstnieje.

Chutney nałożyć do wcześniej wyparzonych słoików, zakręcić. Nie ma potrzeby pasteryzacji. Najlepiej smakuje po 2 miesiącach.

Świetny jako dodatek do serów, chleba, zimnej szynki, pieczonej kaczki.

Chutney buraczano-imbirowy

Składniki: ( na ok. 1,5 litra )

500 g świeżych buraków ćwikłowych (ugotowanych)

1 kg kwaskowatych jabłek

275 g czerwonej cebuli

2,5 cm świeżego imbiru

75 g kandyzowanego imbiru (lub świeżego)

350 g cukru trzcinowego

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego

750 ml czerwonego octu winnego

Przygotowanie:

Buraki obrać ze skórki, pokroić w drobną kostkę. Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne i grubo posiekać. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Imbir kandyzowany drobno posiekać, (świeży zetrzeć na tarce o drobnych oczkach).

Wszystkie składniki włożyć do garnka, zamieszać. Wstawić na gaz, zagotować. Gdy zacznie wrzeć zmniejszyć płomień i gotować na małym ogniu ok. 1 godzinę. Mieszać od czasu do czasu. Kiedy składniki rozpadną się na kawałki (konsystencja powinna przypominać mus), przełożyć do wyparzonych, ciepłych słoików. Szczelnie zakręcić. Można dodatkowo pasteryzować 15 minut. Najlepiej smakuje po 2 tygodniach.

* W przypadku, gdy jabłka i buraki nie rozpadną się na mus, można je przed końcem gotowania ugnieść tłuczkiem do ziemniaków. Dzięki temu chutney będzie z niewielkimi kawałkami jabłek i buraków.

Chutney paprykowy

Składniki:

8-10 papryczek chilli

8 dojrzałych czerwonych papryk

oliwa

2 średnie czerwone cebule, obrane i pokrojone

1 gałązka rozmarynu

2 liście laurowe

5-centymetrowa laska cynamonu

sól kamienna

świeżo zmielony czarny pieprz

100 g brązowego cukru

150 ml octu balsamicznego

Przygotowanie: 

Nastawić piekarnik na opcję grill. Papryki i papryczki chili ułożyć na blasze, wstawić do piekarnika. Co jakiś czas je obracać. Wyjąć, gdy skórka zrobi się czarna. Umieść je w misce i przykryć folią spożywczą. Kiedy ostygną, obrać je ze skórki, usunąć gniazda nasienne. Miąższ posiekać i odłożyć.

Cebulę, listki rozmarynu, liście laurowe i cynamon podsmażyć na oliwie. Doprawić solą i pieprzem. Dusić na małym ogniu do czasu, aż cebula stanie się miękka, gęsta i lepka. Dodać posiekane papryki, cukier i ocet. Gotować do momentu, kiedy sok odparuje i uzyska się gęsty chutney.

Doprawić do smaku, usunąć cynamon i liście laurowe. Rozłożyć do słoiczków, po zakręceniu odwróć je do góry dnem, poczekać, aż ostygną i odstawić na półkę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments