Ostatnie dni lutego będą słoneczne, jednak nocami temperatura wciąż będzie utrzymywać się poniżej zera. Wiele osób zastanawia się, czy zima postanowi jeszcze o sobie przypomnieć?

Będzie dużo słońca

Najbliższe dni, od soboty do czwartku (26.02-3.03), przyniosą nam słoneczną pogodę, a rano mgły i przymrozki. – Stanie się tak za sprawą rozwijającego się rozległego układu wyżowego. Powinien on przejściowo na kilka dni uwolnić nas od silnych wiatrów i opadów. Niestety nie będzie to ciepły wyż, więc można spodziewać się spadków temperatury w nocy nawet kilka stopni poniżej zera – mówi Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Powrót zimy

– Obecnie nad Morzem Norweskim rozwija się niż, który może przemieścić się w kierunku południowo-wschodnim i obejmie nasz region swoim zasięgiem na kilka dni – zauważa Kołodziej. Może to w kolejnych tygodniach (od 10.03 ) spowodować znaczne ochłodzenie i powrót silnych wiatrów.

Silne wiatry, które w ostatnich dniach obserwujemy spowodowane są wzrostem temperatury, która jest średnio o 5 stopni Celsjusza wyższa niż średnia wieloletnia wyliczona na podstawie ostatnich 30 lat. – Obecnie spowodowane jest to głębokimi i dość aktywnymi niżami przemieszczającymi się nad północną częścią naszego kontynentu. Gdy ich centra przemieszczają się na południe, powodują silne, nawet katastrofalne wiatry – wyjaśnia ekspert.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments