Czajnik elektryczny to nieodłączny element wyposażenia kuchni. Na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie?

Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny?

Wydaje się, że zakup czajnika elektrycznego nie powinien nastręczać trudności. Jak się jednak okazuje wraz z rozwojem technologii na rynku dostępnych, jest wiele modeli, które różnią się między sobą w zakresie funkcjonalności, materiału wykonania oraz bezpieczeństwa użytkowania. Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny?

Materiał wykonania

W ofercie producentów można spotkać cztery rodzaje czajników elektrycznych: stalowe, szklane, ceramiczne oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Czajnik elektryczny szklany

Szkło jest najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Przeźroczysty dzbanek pozwoli Ci zachować kontrolę nad ilością wody, którą wlewasz do czajnika. Dzięki temu zaoszczędzisz również energię, ponieważ nie będziesz gotować niepotrzebnie dużej ilości wody. Taki czajnik jednak łatwo może się rozbić. Wymaga więc pewnej uważności podczas użytkowania.

Czajnik elektryczny ceramiczny

Z pewnością jest to jeden z ładniejszych rodzajów czajników elektrycznych. Producenci prześcigają się w tworzeniu ciekawego wzornictwa, będzie to więc to dobry wybór jeśli zależy Ci na designie. Ceramika również łatwo się czyści oraz dobrze izoluje ciepło.

Czajnik elektryczny stalowy

To chyba najpopularniejszy rodzaj czajnika elektrycznego. Z pewnością dobrze sprawdzi się w każdej nowoczesnej kuchni. Stal wspaniale izoluje temperaturę wody, dzięki czemu długo będzie gorąca i umożliwi przygotowanie nawet kilku filiżanek herbaty w dłuższym odstępie czasu.

Czajnik elektryczny z tworzywa sztucznego

To najlżejsza i najtańsza propozycja. Dobrze sprawdzi się do celów turystycznych oraz na co dzień. Ten typ czajnika jest również wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Moc czajnika elektrycznego

Od tego parametru zależy jak szybko uda Ci się zagotować wodę. Jeśli więc nie lubisz zbyt długo czekać, warto zdecydować się na model o mocy, która wynosi przynajmniej 2000 W. Za szybkość trzeba jednak płacić, ponieważ większa moc generuje wyższe zużycie prądu.

Dodatkowe funkcje

W nowoczesnych czajnikach elektrycznych można znaleźć również szereg przydatnych funkcji dodatkowych. Jest to na przykład regulator temperatury, który doskonale sprawdza się m.in. do przygotowania herbaty zielonej lub białej. Tryb podtrzymywania ciepła pozwoli dużej utrzymać odpowiednią temperaturę do zaparzenia herbaty, a wyciągany filtr ułatwi usuwanie osadu z czajnika.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments