Już po raz 12. w Lublinie odbędzie się Jarmark Jagielloński. W dniach 17-19 sierpnia lubelskie Stare Miasto przeniesie się w czasie. Ulice wypełni muzyka ludowa, tradycyjne tańce oraz rzemiosło.

– Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odkrywamy na nowo kulturę ludową w zupełnie nieoczywistym dla niej środowisku, bo w mieście. Ten festiwal to przeniesienie świata wiejskiego do miejskiego i pokazanie jego ciągłości w nowym wymiarze. Chcemy pokazywać rzemieślnika, śpiewaka, człowieka wsi. To nasza historia, jesteśmy jej spadkobiercami i warto ją poznać. Dlatego też odwracamy proporcje, zmieniając przechodnia w aktywnego uczestnika, a nie tylko obserwatora – zaprasza Bartłomiej Drozd, koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Muzyka na jarmarku

Podczas jarmarku poza spróbowałem pysznego jedzenia będzie można poszerzyć swoją wiedzę historyczno-muzyczną. Warsztaty Kultury, organizator wydarzenia, chce przedstawiać muzykę wiejską, w jej niezmienionej postaci, tzw. „in crudo”. Dlatego na ulicach spotkamy grajków, muzykantów i artystów, którzy ożywią Stare Miasto.

Również podczas wieczornych koncertów i placówek będą towarzyszyć nam melodie ludowe. Tradycyjne dźwięki zapewni nam Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele m.in.: kapela Zdzisława Marczuka z Zakalinek, Gołoborze grające repertuar dorzecza Prosny, kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego, Mażurki, Diabubu, Trio WoWaKin czy grupa US Orchestra.

W programie Jarmarku Jagiellońskiego znajdziemy także liczne warsztaty, jak np. letnią szkołę koronkarstwa, warsztaty garncarskie na tradycyjnym kole, czy naukę tworzenia zabawek z siana. Będą też bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.

Tradycja w wolności

Będą też nawiązania do lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Tradycja w wolności, wolność w tradycji” to specjalny program w ramach Jarmarku Jagiellońskiego, który wplecie do festiwalu wątek wolności przedstawiony w kontekście tradycyjnej sztuki i muzyki ludowej. W sobotę (18 sierpnia) o godz. 22:00 zaproszeni artyści wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną zaprezentują repertuar wojenny i okresu międzywojnia przepleciony muzycznymi wątkami ludowym. Wszechobecne będą również czapki „maciejówki”, które są symbolem walki o wolność. Taką czapkę nosił sam marszałek Józef Piłsudski i uczynił ją oficjalną czapką organizacji strzeleckich, a następnie żołnierzy I Brygady Legionów Polskich.

To jedynie niewielki ułamek atrakcji jakie czekają nas podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

PROGRAM KONCERTÓW

17 sierpnia (piątek)

Kapela Timingeriu, plac po Farze

godz. 13:00 – 14:00, 15:00 – 16:00, 17:30 – 18:30

Koncert re:tradycja, dziedziniec zamku

godz. 19:30 – 21:30

 

18 sierpnia (sobota)

Zagubione instrumenty Ukrainy – prezentacja tradycyjnej i autentycznej kobzy, bandury i torbanu – wykład Jurij Fedynskij, Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro

godz. 12:30 – 13:30

Kapela Timingeriu, plac po Farze

godz. 13:00 – 14:00, 15:00 – 16:00, 17:30 – 18:30

Monsieur Doumani, dziedziniec zamku

godz. 19:30 – 20:30

Violons Barbares, Dziedziniec Zamku

godz. 20:30 – 21:45

 

19 sierpnia (niedziela)

Grupa Cherifa, plac przed Trybunałem Koronnym

godz. 14:00 – 15:30

„Zeleni Lystya” Trio DrewoSala Widowiskowa Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro (prezentacja grup powarsztatowych oraz koncert zespołu)

godz. 16:00 – 17:30

Raagybb, Klasztor Ojców Dominikanów | Wirydarz

godz. 20:00 – 21:00

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments